Kjóto patří mezi ty destinace, které rozhodně při svých cestách po Japonsku musíte navštívit. Nejen dlouhá historie, ale také bohatá kultura a výborné jídlo je to, co dělá Kjóto tak lákavým pro návštěvníky z celého světa. Ale jak se v té spoustě restaurací nabízejících lahodná jídla vyznat? Nechte se inspirovat naším článkem a zajděte si třeba do jedné z těchto restaurací. Svůj žebřížek top restaurací a kaváren v Kjótu vydal časopis Why KYOTO?

SNÍDANĚ

Ne každý má snídani jako součást ubytování, proč si tedy nezajít na nějakou chutnou mňamku do místní restaurace či bistra?mackerel-1747657_1920

Shunsai Imari
https://kyoto-imari.com/morning/index.html

Pokud hledáte něco typicky japonského, zkuste zajít do Shunsai Imari. Nabízí tam k snídani Obanzai Teišoku, které se skládá z mnoha sezónních ingrediencí. Snídani tvoří například rýže, polévka miso či nakládaná zelenina. Pro inspiraci se můžete mrknout na jejich webové stránky. Jsou sice v japonštině, ale můžete se inspirovat alespoň chutnými obrázky snídaně. Ceny se tu pohybují okolo 1 500 ¥.

Adresa: 108 Nishirokkaku-cho, Nakagyo-ku, Kyoto

Inoda Coffee (main store)
http://inoda-coffee.co.jp/english/index.html

Pokud příliš neholdujete japonské kuchyni, tak je pro Vás lepší Inoda Coffee, které nabízí snídaně evropského stylu. Jedná se o velmi vyhlášenou kavárnu, která je populární nejen mezi místními, ale také mezi turisty. Můžete si dát křupavý croissant, míchaná vajíčka a šunku. Za celé snídaňové menu dáte 1 380 ¥.

Adresa: 140 Doyu-cho, Nakagyo-ku, Kyoto

OBĚD

Po dobré snídani dobrý oběd? Proč ne :) Tady Vám přinášíme dva typy na restaurace, které jsou podle časopisu Why KYOTO? tím pravým místem.

Machiya dining TEM-PU

Jestli se kolem oběda budete pohybovat kolem hradu Nidžó, zkuste navštívit tuto příjemnou restauraci, která se specializuje na tempuru, tradiční japonské jídlo. Na výběr máte z několika variant, součástí bývá i polévka miso či nakládaná zelenina. Ceny za oběd od 1 000 ¥.

Adresa: 27-1 Oshibori-cho, Nakagyo-ku, Kyoto

Nishiki sushishin
https://www.sushi-shin.net/#gallesuši2

Když jste v Japonsku, určitě musíte ochutnat také suši. Tato restaurace se nachází na trhu Nišiki, takže čerstvost surovin zaručena. Navíc se můžete dívat, jak před Vámi šéfkuchař suši připravuje. Doporučené menu: Premium Set Lunch za 2 800 ¥, ve kterém najdete 10 kousků suši a červenou polévku miso. Pokud chcete poobědvat trochu levněji, nezoufejte. Ceny se zde pohybují už od 1 800 ¥.

Adresa: 169-2 Higashiuoya-cho, Nakagyo-ku, Kyoto

VEČEŘE

Kjóto a ramen patří neodmyslitelně k sobě. Najdete zde mnoho ramen restaurací, hlavně pak na ulici Ičidžódži, které se přezdívá „Ramen Street“, kvůli spoustě restaurací, které tu skvělý ramen ramenprodávají. Ramenu je samozřejmě mnoho druhů a liší se také podle místa, kde se prodávají. Typický kjótský ramen je připravovaný z vepřového vývaru, součástí jsou nudle, plátky vepřového, bambusové výhonky a jarní cibulka.

Kairikiya original store
https://www.kairikiya.co.jp/en/

Kairikiya má po celém Kjótu celkem sedm restaurací a vývar na ramen připravují z kuřecích kostí. Jejich ramen je velmi populární, takže jestli na něj máte chuť, směle do ulice Ičidžódži.

Adresa: 17 Ichijoji Mukaibata-cho, Sakyo-ku, Kyoto

Mezi další dobrá místa patří například Menya Gokkei, Ramen Bishiya nebo Takayasu. Všechny tyto restaurace se také nacházejí v ulici Ičidžódži.

A kam po dobrém jídle na pivo? 😀

Pokud chcete ochutnat místí pivo vyrobené v pivovarech v Kjótu či z dalších regionů Japonska, pak zavítejte do Before 9. Pivo je tu sice dražší, ale můžete ochutnat místní druhy a speciality. http://sakahachi.jp/before9/

Led 26

SOUTĚŽ!

SOUTĚŽ O JEDNY Z TĚCHTO HŮLEK :-)

soutěž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzhledem k tomu, že jsme na našich facebookových stránkách překročili 1 000 fanoušků (jupí :) ), rozhodli jsme se uspořádat soutěž o drobné výhry.

soutez

A co můžete vyhrát? Dva z Vás, kteří správně odpoví na všechny otázky, budou vylosováni a vyhrajou jedny z těchto super hůlek. Hůlky jsou přímo z Japonska :)

Pravidla soutěže jsou jednoduchá:

 • odpovězte správně na všechny naše otázky vyplněním krátkého formuláře
 • soutěže se můžete zúčastnit do úterý 30. ledna 2018 do 20:00 hodin
 • ze všech účastníků, kteří správně odpoví na všechny otázky, vybereme náhodně dva, kteří od nás dostanou jedny z hůlek na obrázku
 • soutěž bude vyhlášena ve středu odpoledne na této stránce
 • výherci zároveň souhlasí se zveřejněním jejich jména na naší stránce
 • u každé otázky je pouze 1 odpověď správná
 • výherce kontaktujeme na e-mail, který uvede ve formuláři

PS: odpovědi na všechny otázky můžete najít TADY

 

SOUTĚŽ UKONČENA.

Výherkyně:

Slávka Onderová
Tereza Masaryková

Výherkyním gratulujeme :)

 

 

Kvetoucí sakury – jedno z nejkrásnějších období v Japonsku. Na ta nejkrásnější místa v zemi se sjíždějí nejen samotní Japonci, ale také návštěvníci z celého světa. Jedná se tak o jedno z nejvytíženějších období, které si můžete pro svůj výlet zvolit, zároveň však tato podívaná určitě stojí za to.

Proto, že je Japonsko velkou zemí, nerozkvétají sakury na všech místech současně, ale jedná se o postupný rozkvět. V Japonsku ale i jinde ve světě lidé netrpělivě očekávají na první předpověď, která jim řekne, kdy budou sakury v plném rozkvětu. Pro rok 2018 jsme se první oficiální předpovědi dočkali 19. ledna, kdy Japan Meteorological Corporation vydala svou zprávu.

Předpověď 2018 pro některá města:
(všechny údaje jsou pouze odhad, Japan Meteorological Corporation bude postupem času vydávat přesnější předpovědi)

Tokio
začátek rozkvětu: 18. března
plný rozkvět: 26. března

Jokohama
začátek rozkvětu: 22. března
plný rozkvět: 31. března

Nagoja
začátek rozkvětu: 20. března
plný rozkvět: 30. března

Kanazawa
začátek rozkvětu: 5. dubna
plný rozkvět: 11. dubna

Ósaka
začátek rozkvětu: 25. března
plný rozkvět: 2. dubna

Kjóto
začátek rozkvětu: 26. března
plný rozkvět: 4. dubna

Nara
začátek rozkvětu: 28. března
plný rozkvět: 4. dubna

Hirošima
začátek rozkvětu: 22. března
plný rozkvět: 1. dubna

Takamacu
začátek rozkvětu: 26. března
plný rozkvět: 3. dubna

sakury

Zdroj obrázku: Earth Communication Provider

Zdroj: Otenki Navigator

Letos se nám podařilo na léto vymyslet supr zájezd, který Vás vezme do jedné z největších metropolí světa – Tokia a budete moct objevovat mekku anime a mangy (info k zájezdu ZDE). A jelikož jsme schválně vybrali takový termín, aby účastníci zájezdu mohli navštívit i proslulý Comiket, je na čase si o něm něco povědět.

Comiket (též Comic Market)

Tak tedy, o co se to přesně jedná? Comiket je jedno z největších a nejznámějších míst, kde se setkávají všichni fandové anime a mangy. Naleznete zde výstavy i prodej tzv. dódžinši. Dódžinši bychom mohli přirovnat k fanfiction. Jedná se o díla, která jsou vydávána jednotlivci či skupinami. Většinou jsou to amatérší tvůrci, kteří se chtějí vyjádřit a jejich primárním účelem (nebo by to tak aspoň mělo být) není ziskovost, ale snaha ukázat ostatním svou tvorbu. Takovou normou pro dódžinši je také to, že je nelze publikovat přes klasické komerční distribuční systémy. Proto je také jejich množství většinou omezeno a z toho důvodu se může stát, že díla zakoupená například na Comiketu se poté na internetu nebo v různých obchodech prodávají za mnohonásobně vyšší ceny.

První Comiket se konal v roce 1975, kdy začala růst obliba tohoto žánru. V porovnání s dneškem se však jednalo o poměrně malou sešlost, cca 7 000 lidí. Jak rostla obliba, rostl i počet účastníků a v současnosti jich každoročně navštěvuje Comiket více jak půl milionu. To stejné se týká tzv. vydavatelů, kteří prezentují na Comiketu svá díla. Z počtu 32 v roce 1975 se číslo v posledních letech vyšplhalo na zhruba 35 000. Těch, kteří by však svá díla chtěli vystavit, je mnohem více, proto nastupuje komise, která vybere ty „vyvolené“.

Comiket se pořádá 2x ročně, jednou v létě (tzv. Nacukomi – nacu=léto) a v jednou v zimě (Fujukomi – fuju=zima). V poslední době je místem konání mezinárodní tokijské výstaviště Tokyo Big Sight.

Na tuhle tři dny trvající akci se také někteří vyšvihnou a příjdou ve svých cosplay oblecích, takže je určitě na co se dívat :) Letošní letní Comiket se koná od 10. do 12. srpna.

Důležité info lze nalézt na oficiální stránkách Comiketu -> ZDE

Comiket„The Cosplayers of Comiket 69“ by stormstill is licensed under CC-BY-SA 2.0

 

Zdroj: Comiket, The Comic Market Today and Overseas Participant

NOVINKA

Od 5. ledna 2018 lze v naší cestovní kanceláři zakoupit nový regionální rail pass: JR Tohoku-South Hokkaido Rail Pass. Jedná se o nový regionální pass, který Vám umožní cestovat po severním Honšú a jižním Hokkaidu. Tento pass lze využívat neomezeně po dobu 5 dní na všech linkách JR Hokkaido a JR East. Navíc jej lze využít i pro limitované expresy a šinkanseny, a to mezi městy Sapporo a Hakodate. Kromě toho lze pass využít také pro cestování v rámci Aoimori Railway, Iwate Galaxy Railway či pro Sendai Airport Transit.

Po aktivaci tohoto regionálního passu máte 14 dní, v rámci kterých si můžete vybrat libovolných 5 dní pro jeho využití a využít neomezeného cestování.

Při nákupu v naší cestovní kanceláři obdržíte tzv. Exchange Order, který má platnost 3 měsíce od data vystavení. Tento Exchange Order si poté po příletu do Japonska vyměníte za Rail Pass a můžete začít používat. Exchange order lze u nás zakoupit již nyní, nicméně vyměnit v Japonsku za samotný rail pass lze až od února 2018.

Cena:
dospělý 19 000 ¥
dítě 9 500 ¥
(Cena v Kč se odvíjí od aktuálního kurzu, aktuální cena je dospělý 3 675 Kč, dítě 1 838 Kč)

Pro bližší informace či zájem nás můžete kontaktovat prostřednictvím info@jtbczech.com nebo na telefonním čísle +420 270 004 550

Všechny důležité informace naleznete na oficiálních stránkách: JR Tohoku-South Hokkaido Rail Pass

rail pass

Kromě oslav nového roku je i v lednu mnoho událostí, atrakcí a festivalů, na které se můžete těšit a kam můžete vyrazit v rámci svého cestování po Japonsku. V našem článku Vám přinášíme jen některé z nich, které jsou podle nás velmi zajímavé a stojí za návštěvu.

Iwaki Hikari no Sakura (začátek prosince – 8. leden)

Pokud plánujete v těchto dnes návštěvu Fukušimy, nenechte si ujít tuto světelnou instalaci. Tisíce LED světýlek v různých odstínech růžové rozsvítí Fukušimu, aby tak připomínaly krásné květy sakury, které můžete spatřit na jaře po celém Japonsku. Vstup je zdarma. Místo: South Exit ze stanice Iwaki ve Fukušimě.

Oni Haširi (14. leden)

Každý rok v lednu se v prefektuře Nara ve městě Godžó koná tzv. Oni haširi. Toto vystoupení je velmi tradiční a předvádí se již více než 500 let. Během představení, které se koná v chrámu Nenbucu, se snaží tři oni (jap. démon, zlobr, trol) zahnat pomocí ohně zlé duchy, kteří chtějí překazit hladký příchod nového roku. To vše dělají za zvuku bubnů, trumpet a zvonů. Vsupné na toto představení je zdarma. Nejbližší stanice, kterou se k chrámu dostanete, je JR Jamato-Futami. Představení začíná ve 13:00 hodin.

Festival ohně Nozawa (13. – 15. leden)

Tento festival se v Japonsku řadí ke třem největším a nejvýznamnějším festivalům ohně. Hlavní část festivalu se koná 15. ledna, to prostě musíte vidět :) Pro inspiraci také přikládáme video z roku 2016. Festival se koná ve vesnici Nozawa Onsen, kam se dá dostat autobusem z vlakové stanice Togari Nozawa Onsen či přímo autobusem z Nagana (stanice JR Nagano Shinkansen). Vstupné na festival zdarma.

Wakakusa Jamajaki (27. leden)

Každou čtvrtou sobotu v lednu se v Naře koná tzv. Wakakusa Jamajaki, při které se doslova „zapálí hora“. Původ tohoho festivalu není přesně znám, nicméně jedna z teorií praví, že v roce 1760 byly nesváry mezi dvěma narskými chrámy – Tódaidži a Kófukudži, které se vymkly kontrole a došlo až k zapálení trávy na hoře a vzniku ohně. Jiná teorie praví, že v minulosti se tento oheň zakládal, aby se odehnali zlí duchové. Teorií je spousta, nicméně pravdou je, že tento festival je velkolepý. Vše začíná u svatyně Kasuga taiša, kde je zapálena pochodeň posvátným ohněm. Ten pak nesou buddhističtí mniši k hoře Wakakusa, kde se shromáždí i zástupci chrámů Tódaidži a Kófukudži. Tam jsou zapáleny ohně a koná se i krásný ohňostroj.

Autosalon Tokio (12. – 14. leden)

Milovníci automobilů, pozor! :-) V Tokiu se bude v polovině ledna konat jeden z největších autosalonů na světě. Vstupné sice není úplně nejlevnější (na místě 2500 jenů), nicméně rozhodně stojí za návštěvu. Bližší info na ofiko stránkách ZDE :)

Tak co, na který z těchto festivalů či událostí byste se šli hned podívat? My osobně na všechny :)

Zdroj: Japan Cheapo, Visitnara, Tokyo Auto Salon

Vánoce máme všichni za sebou a už se těšíme, až oslavíme příchod nového roku. V Japonsku se sice Vánoce slaví také, ovšem ty pravé oslavy začínají až po nich, a to s přibližujícím se koncem roku. Pravé tradiční oslavy se v Japonsku totiž týkají právě Nového roku, okolo kterého se točí také všechny zvyky a důležité věci. Typicky mají Japonci volno od 29. prosince do 3. ledna, což je období oslav a příprav na Nový rok.

K těmto oslavám patří samozřejmě mnoho zvyklostí, některé z nich Vám teď popíšu.

 • Ke konci roku se v každé japonské domácnosti provádí generální úklid, do kterého se zapojuje celá rodina tak, aby se do dalšího roku vstupovalo s čistým štítem.
 • Samozřejmě i v Japonsku jsou během Vánoc města krásně nazdobena, po nich je však vánoční dekorace vystřídána tou novoroční. Mezi tradiční patří například kagamimoči, které se skládá typicky ze dvou kulatých moči a pomeranče. Další výzdobou bývá kadomacu, krásně nazdobený bambus s borovicí. Tato ozdoba se umisťuje ke vchodu. kagamimochi

©JNTO, kagamimoči

 • Nengadžó – pro Japonce je typické ke konci roku posílat tzv. nengadžó, neboli novoroční přání. Je to speciální typ přání, který se posílá pouze v tomto období. Japonci mají ve zvyku je posílat všem příbuzným, přátelům i obchodním partnerům, takže jejich množství, které musí japonská pošta během těchto svátků doručit, je opravdu obrovské.
 • Další typickou novoroční dekorací je hagoita, která má tvar pálky a původně se používala při tradiční japonské hře hanecuki, kterou bychom mohli přirovnat například k badmintonu. Dnes však hagoita slouží i k dekoračním účelům, je ozdobena 3D obrázky a slouží k zahnání zlých sil.hagoita

©JNTO, hagoita

 • 31. prosince je zvykem jíst nudle, kterým se říká tošikoši soba (tošikoši znamená doslova překlenout či překročit rok). Tyto nudle se liší v závislosti na regionu, nicméně symbolicky dlouhé nudle znamenají přání dlouhého a zdravého života.
 • Poslední prosincový den před půlnocí se také odehrává tzv. džoja no kane. Při této příležitosti se rozezvoní zvony v chrámech, což zvěstuje konec roku a příchod roku nového. Úderů je vždy 108, což má souvislost s buddhistickou naukou a symbolizuje 108 pokušení, od kterých by se všichni na konci roku měli oprostit a začít tak nový rok s čistým štítem.
 • 1. leden je úzce spjatý s hacumóde. Jedná se o první novoroční návštěvu svatyně nebo chrámu, kam se chodí celé rodiny modlit a přát si štěstí a zdraví v novém roce. V tento den je vždy u svatyní velmi plno a můžete klidně čekat i několik hodin, než se dostanete na řadu. Lidé si také kupují omikudži kvůli předpovědi budoucnosti, píšou svá přání na dřevěné desky ema a kupují si omamori, talismany pro štěstí. Staré omamori se odevzdávají ve svatyni, kde se spalují.hatsumode, Fushimi Inari

svatyně Fušimi Inari během hacumóde

 • Během novoročních oslav jsou nejtypičtější dva druhy jídla. Jedním z nich je osenči, což je jídlo sestávající z mnoha druhů surovin. Z dávných dob se v Japonsku drží zvyk, že první tři dny nového roku by se nemělo vařit a připravovat jídlo, proto se osenči připravuje již na konci roku a sestává většinou z trvanlivých druhů surovin jako nakládaná zelenina. Dalším jídlem je ozóni, polévka, jejíž hlavní ingrediencí jsou rýžové koláčky moči.ozoni soup

ozóni, ©Tourism Commission of Hakuba Village/©JNTO

 • Na Nový rok se v Japonsku pije speciální kořeněný druh sake, kterému se říká toso. Toso se pije 1. ledna ráno a má odehnat z těla všechny nemoci a škodlivé látky, které by mohly v člověku přebývat.
 • Během oslav můžete v Japonsku spatřit i lví tance – šišimai. Tento zvyk byl do Japonska v minulosti přenesen z Číny, nicméně adaptován a dnes je již neodmyslitelnou součástí novoročních oslav. Lidé ve lvích maskách tancují za doprovodu hudby na různých místech, například u svatyní. Věří se, že pokud lev „kousne“ dítě do hlavy, přinese mu ten rok dobré zdraví.šišimai (lion dance new year)

©JNTO, lví tanec šišimai

Novoroční oslavy patří v Japonsku mezi nejdůležitější z celého roku, oslavují je lidé ve všech koutech země, i když v závislosti na regionu třeba s mírnými změnami. Pokud se v této době budete nacházet v Japonsku, určitě si nenechte tyto oslavy ujít, budete mít krásné zážitky a vzpomínky.

Zdroj: Savvy Tokyo, Rakuten Travel

Vánoce – krásné období roku, které slaví mnoho lidí po celém světě. Stejně tak Japonci, i když pro ně mají vánoční svátky trochu jiný význam. Vánoce v Japonsku nepatří mezi tradiční svátky, byly sem přineseny ze západu. První představení Vánoc v Japonsku se odehrávalo v 16. století, kdy sem přijížděli misionáři šířit křesťanství. Hojně se slavení Vánoc poté rozšířilo po 2. světové válce, kdy se do Japonska ve velké míře dostával vliv západu (především Ameriky).

snowman in Tokyo

Sněhulák v Tokiu

V Japonsku je velmi málo lidí vyznávajících křesťanství, proto také Vánoce nemají s tímto náboženstvím v Japonsku pranic společného. Pro Japonce Vánoce znamenají pohodu a hlavně romantiku. Pro zamilované páry je Štědrý večer obdoba sv. Valentýna. Sjednávají si schůzky a chodí na romantické večeře či procházky a navzájem se obdarovávají dárky. Už méně časté je dávání dárků rodině. Na to slouží jiné příležitosti, například Nový rok, který patří k tradičním japonským oslavám a který slaví všichni Japonci.

Přesto, že Vánoce nejsou státním svátkem, rozšířily se natolik, že snad v každém koutě Japonska můžete spatřit krásnou vánoční výzdobu, vánoční stromky či krásné světelné instalace, které rozzáří večerní města. Na mnoha místech Japonska se také konají vánoční trhy, které se velmi podobají těm našim v Evropě. Například Tokijský vánoční trh je sponzorovaný Německou turistickou asociací a najdete na něm mnoho dobrot, například horký cider či různé sladkosti.

osaka subway station christmasÓsaka, stanice metra

Co je tedy typické pro Vánoce v Japonsku? Zcela jistě jahodový dortík a KFC. Když byla v Japonsku otevřena první pobočka KFC v 80. letech 20. století, dokázali chytře díky reklamě Vánoce spojit právě s pojídáním KFC. Od té doby se stalo typickým, že Japonci jedí na Vánoce KFC. A pozor, pokud si chcete v Japonsku právě v tento čas dopřát smažené kuře, není radno zahálet. U obchodů se stojí dlouhé fronty a řada lidí si jídlo objednává i několik dní dopředu.

christmas strawberry cake

Jahodový dortík

Přesto, že Vánoce v Japonsku nepatří k tradičním oslavám, rozhodně stojí za vidění a pokud se v té době budete zrovna nacházet v Japonsku, budete mít možnost nasát vánoční atmosféru a užít si tyto svátky dosyta.

Zdroj: The Culture Trip

Nechte se naším článkem inspirovat, kam v Japonsku. Prosinec v Japonsku je kouzelný z mnoha důvodů. V polovině prosince již na některých místech začíná lyžařská sezóna, která pokračuje až do března. Japonsko nabízí řadu velmi kvalitních lyžařských rezortů s dostatkem sněhu. Nejlepší podmínky pro lyžování jsou na ostrově Hokkaidó a v oblasti Tóhoku, což je sever ostrova Honšú. Jedno z nejlepších středisek je ZAO ONSEN (více ZDE).

Kromě lyžování se také prosinec v Japonsku nese ve znamení různých světelných výstav a krásně osvětlených částí měst (tzv. illumination). Zde přinášíme pár tipů na zajímavé akce.

japan illuminationKobe Luminarie 2017

Tato akce se koná od 8. do 17. prosince 2017 ku příležitosti vzpomínky na oběti zemětřesení, které postihlo Kóbe v roce 1995. Letos se koná již 21. ročník, tentokrát u stanice Motomači, která se nachází na lince JR Kobe. Vstupné je zdarma.

Kjóto Arašijama Hanatóro

Ve stejné době, jako se koná Kobe Luminarie se v Kjótu pořádá tato akce, při níž se čtvrt Arašijama a Sagano rozzáří mnoha světly, které vytvoří úchvatnou podívanou. Světla se rozsvítí každý večer od 17:00 do 20:30 a při této příležitosti budou večer otevřeny i chrámy, takže budete mít jedinečnou příležitost zažít jejich noční atmosféru. Světelná dekorace se bude týkat například mostu Togecukjó, bambusového háje nebo chrámu Tenrjúdži.

Festival světel v Ósace

Každý rok se v Ósace koná Festival světel, který zastřešuje dvě samostatné akce. Jednak tzv. Midosuji Illumination, která se koná od 20. listopadu do 9. ledna, a jednak Hikari Renaissance, který trvá od 12. listopadu do 31. prosince. V rámci Midosuji Illumination jsou světelně ozdobeny pouliční stromy a tato stromová alej má délku zhruba 4 km. Hlavní atrakcí u Hikari Renaissance bude světelná show, která se bude promítat na fasádu historické Nakanošimské knihovny.

Kromě různých světelných výstav se samožejmě, stejně jako jiné měsíce, v Japonsku pořádá množství různých zajímavých akcí a festivalů, je jen na Vás, který si zrovna vyberete. Pro milovníky sportu doporučujeme Naha Maraton konající se na Okinawě. Tento maraton je jeden z nejpopulárnějších v Japonsku a během 26 mil (cca 42 km) Vás budou doprovázet bubeníci taiko či tanečníci eisa. Maraton se koná 3. prosince.

Pro milovníky jídla tu zase máme Ramen Expo 2017, které se bude konat čtyři prosincové víkendy za sebou (vždy od pátku do něděle) v Ósace. Celá akce začíná 1. prosince a končí 25. prosince. Vstup je zdarma, pro ochutnávku rámenů si můžete zakoupit lístky, které potom u jednotlivých obchodníků směníte.

rámenNa 14. prosince připadá oslava legendárních 47 róninů, kteří na počátku 18. století (1702) pomstili smrt svého pána a sami poté spáchali rituální sebevraždu. Pojem rónin znamená samuraj bez pána (většinou se samurajové stávali róniny po smrti svého pána). Kvůli této historicky slavné události se na řadě míst v Japonsku konají oslavy. Jeden z těchto festivalů se nazývá příznačně Festival 47 róninů a koná se každoročně v Kjótu. V rámci festivalu se koná průvod v tradičních kostýmech. Ve stejný den se koná Festival Gišisai v Tokiu, a to přímo v chrámu Sengakudži, kde je oněch 47 róninů pohřbeno.

47 ronin gravesChrám Sengakudži: hrobky 47 róninů

Zdroj: Japan Cheapo, Japan Visitor

Ti z Vás, kteří se chystají do Japonska, nesmí v žádném případě zapomenout ochutnat wagaši – tradiční japonské sladkosti. Typicky se podávají během čajového obřadu, kdy mají za úkol vyrovnávat hořkost zeleného čaje. Kromě samotného čajového obřadu však můžete tyto pochoutky ochutnat na mnoha jiných místech, ať už jsou to restaurace, kavárny či obchody. V turisticky významných místech je dokonce můžete zakoupit i v obchodech se suvenýry či dokonce v kombini (=convenience store).

wagashi
wagaši (vyrobeno z láskou autorkou článku 😀 )

Wagaši existuje nespočet druhů, některé jsou k dostání v každém ročním období, některé naopak jsou typicky spojeny s konkrétním ročním obdobím nebo dokoncem místem. Velmi často obsahují sladkou fazolovou pastu anko. Mezi známé druhy patří například taijaki, které se vyrábí ve tvaru ryby a je plněno pastou anko. V obchodě také bez problémů najdete dango, malé knedlíčky polité sladkou omáčkou, které jsou po třech či čtyřech napíchané na špejli.

taijaki
taijaki (Kóbe)

Kromě tradiční pasty anko či rýžové mouky, která se často při výrobě wagaši používá (například u daifuku), můžeme nalézt i nám méně známé druhy, které mají tvar a konzistenci želé či jsou plněny jinou náplní, než fazolovou pastou. Japonci jsou v tomto ohledu velice kreativní a dokážou si s výrobou velmi pohrát.

IMAG0835

Zdroj: Japan Guide,

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress