Počasí v Japonsku

Okinawa_SesokoHornatost krajiny způsobuje v Japonsku relativně složité klimatické podmínky. Zatímco na severu země, na ostrově Hokkaidó obyvatelé zažívají dlouhé zimy doprovázené přívaly sněhu, počasí na nejjižnějším souostroví Rjúkjú je zcela subtropické. Poloha Japonska, která je poměrně blízko asijského kontinentu má za následek střet chladných větrů z pevniny a vlhkých, teplých větrů vanoucích z Tichého oceánu. Výsledkem je časté sněžení na přivrácené straně k asijskému kontinentu, které je naopak velmi řídké na straně přivrácené k Pacifiku.

Dalším faktorem ovlivňujícím podnebí Japonska jsou mořské proudy, kdy je sever země omýván chladným proudem přitékajícím z Beringovy úžiny (ochlazujíce Hokkaidó a severní část Honšú), zatímco na jih země působí teplé proudy od Tchaj-wanu, větvící se u ostrova Kjúšú na dvě ramena. Jeho mohutnější část proudí podél ostrova Honšú až nad oblast Tokia, menší se vlévá do Japonského moře.

TenryujiBuildingNejvětší teplotní výkyvy jsou patrné v zimě, kdy se průměrné teploty v jednotlivých částech Japonska pohybují od -9°C až do +16°C. Naproti tomu v létě jsou rozdíly v průměrných teplotách podstatně nižší a pohybují se od +20°C do +28°C. Období dešťů trvá od poloviny června do první dekády července a je následované poměrně vlhkým a horkým létem. To je na konci období vystřídáno obdobím tajfunů, které se objevují od konce srpna a trvají během září. Pak následuje jedno z nejhezčích období v Japonsku – podzim. Obloha se vyčistí a lesy se zabarví neuvěřitelně jasnými a pestrými barvami listí – zelené, červené a žluté listí tvoří nezapomenutelné panorama krajiny. Zima je chladná a vlhká a trvá přibližně do počátku března. Poté následuje druhé nejhezčí klimatické období – jaro, během kterého se vše zazelená a začnou postupně od jihu na sever rozkvétat proslulé japonské třešně Sakury. Jaro a podzim jsou určitě nejlepšími obdobími pro návštěvu Japonska.

 

Prosinec  je nejvyšší čas rezervovat si svůj zájezd do Japonska za rozkvetlými sakurami.

A zde máte tipy, kdy a kde je předpoklad, že sakury uvidíte, pokud si zájezd necháte dobře načasovat. Vemte na vědomí, že sakury v plném rozkvetu jsou záležitostí pouhého týdne, a tak je to vždy těžké se přesně trefit. Na druhou stranu kvetou vždy od západu na východ a tím pádem se zvyšuje šance, že byste je po cestě mohli alespoň v jednom místě zastihnout.

Jako první doporučujeme začít na ostrově Šikoku, protože sakury zde kvetou o něco dříve než v Tokiu a doporučovaným místem je hrad Matsujama Ehime. Ze samotného hradu se vám poskytne krásná podívaná na Vnitřní moře a ostrůvky kolem . Dále pokračujte do oblasti Kansai (Kjóto), ideálně koncem března anebo začátkem dubna, ale někdy se to může lišit o několik dnů dopředu, či pozadu.  Návštěvu Tokia naplánujte na začátek dubna. A později se přemístěte do  Nikka(Tochigi), které je  ideálním místem, kam doporučujeme se vypravit, jakmile bude sezóna sakur v Tokiu končit.  Nikko je ideálním výletem z Tokia na jeden den. Anebo se vypravte do oblasti Niigata, kde doporučujeme přenocovat v místních lázních. Sakury se dále v dubnu přemisťují do oblasti  Kakunodate(Akita). Je to známé místo na Tohoku. Tradiční zachovalé starobylé ulice v samurajském stylu , podél řeky je dvoukilometrová cesta stromů Jošino .  Pokud plánujete svoji návštěvu prodloužit až do května, pak  dalším oblastí rozkvetu sakur je   Gorjokaku(Hokkaido), které je vyhlášeným  místem na pozorování sakur. Z věže můžete krásně vidět celou plochu v počtu 1 600 třešňových stromů.

 

Sakura_03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Průměrné teploty:

 

°C JARO LÉTO PODZIM ZIMA
Sapporo 7.1 20.5 11.8 -3.6
Sendai 10.3 22.2 15.2 1.6
Tokio 14.6 25.8 18.5 6.1
Nagoja 14.4 26.4 18.1 4.5
Osaka 15.1 27.4 19.0 6.0
Fukuoka 15.1 27.2 19.2 6.6
Naha 21.4 28.9 25.2 17.0

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress