Kdo by nechtěl zažít podzim v Japonsku. Nejen momidži je to, co je na podzimním Japonsku tak krásné. Celá příroda v tomto období hýří všemi barvami a vy si ji tak můžete dosyta vychutnat. My Vám dnes přinášíme pár tipů, co se vše dá na podzim v Japonsku podniknout. Kromě přírody se koná v tomto ročním období také celá řada festivalů a jiných akcí, na kterých rozhodně nesmíte chybět.

Podzimní listí
V Japonsku je řada míst, které lákají na krásu podzimně zbarvených listů a mnoho z nich je také v tomto období nejkrásnější. Různé parky a zahrady přímo lákají ke krásné procházce a vychutnání všech radostí podzimního počasí. Mezi TOP místa, kam jít pozorovat podzimní listí, určitě patří Kjóto, se svými mnoha chrámy a svatyněmi. Krásné jsou například v okolí svatyně Kijomizudera. Dále třeba národní parky na Hokkaidu či Nikkó.

kyoto autumn
podzimní Kjóto

Festivaly
Festivaly (jap. macuri) neodmyslitelně patří ke všem ročním obdobím v Japonsku, proto i na podzim najdeme řadu zajímavých, které určitě stojí za návštěvu. Velmi známý je například Džidai macuri, který se každoročně pořádá 22. října v Kjótu. Tento festival pořádá každoročně svatyně Heian ku příležitosti založení Kjóta. Účastníci jsou oblečeni do dobových kostýmů reprezentujících téměř všechny historické epochy Japonska. Mezi další patří například Podzimní festival svatyně Meidži nebo Nagasaki Kunči festival.

Jídlo
Některá jídla v Japonsku jsou spojena přímo s konkrétním ročním obdobím. Například houbová polévka Macutake je typicky podzimní záležitost. Kromě sezónních hub macutake najdete v polévce například tofu nebo zeleninu. Dalším sezónním jídlem je sacumaimo, sladké brambory, které se sklízí na podzim. Na ulicích můžete vidět pouliční prodavače, kteří prodávají tyto brambory v různých variacích. Co se týče ryb, je nejvíc spojována s podzimem sanma (česky Sajra tichomořská). Každoročně se dokonce v Tokiu pořádá Meguro sanma macuri (poblíž stanice Meguro).

matsutake houbzhouby macutake

Akce
Kromě festivalů se v Japonsku pořádá na podzim také spousta zajímavých akcí. Na přelomu října a listopadu se v Tokiu koná Mezinárodní filmový festival, tento rok již jubilejní 30. ročník. Nebo se zajděte podívat na tzv. Grand Tea Ceremony, pořádanou 21. až 22. října 2017 v zahradě Hamarikjú.

Turistika
Podzim je také perfektní příležitostí pro milovníky přírody a turistiky. Máte jedinečnou příležitost užít si podzimní krásnou přírodu v kopcích. Budete sami překvapeni, že i třeba v okolí Tokia je spousta příležitostí, kam vyrazit do přírody. Například hora Mitake, která je z Tokia coby kamenem dohodil, je krásným příkladem. Ještě blíž než hora Mitake je z centra Tokia hora Takao. Za krásného počasí lze z Takao spatřit i horu Fudži. Podzim je také dobrou příležitostí k návštěvě Nikkó, které nejen že spadá do UNESCO památek, ale také oplývá krásnou přírodou a nabízí spoustu příležitostí k turistice. Hezký přehled možností pro turistiku nabízí stránka Japan Guide (https://www.japan-guide.com/e/e2427.html).
shimane-Yaedaki_Fall-m
„Shimane Yaedaki Fall“© Makoto Murakami (Licensed under CC BY 4.0)