Golden Week

Už jste někdy slyšeli pojem Golden Week? Pokud se teď na přelomu dubna a května chystáte na Vaši vysněnou dovolenou do Japonska, pozorně čtěte.

Golden Week je označení pro období, které trvá od 29. dubna do 5. května. Je to doba, na kterou vychází několik státních svátků:

29. dubna: Den Šówa: jedná se o oslavu narozenin bývalého císaře Šówy (Hirohito), který zemřel v roce 1989. Lidé uctívají jeho památku, ale vzpomínají také na období Šówa (1926 – 1989).
3. května: Den ústavy: japonská poválečná ústava vešla v platnost 3. května 1947.
4. května: Den zeleně: v tento den by měli lidé oslavovat přírodu a životní prostředí.
5. května: Den dětí: Rodiče přejí štěstí a zdraví pro své děti. Všude po Japonsku můžeme vidět vlajky ve tvaru japonských kaprů, tzv. koinobori.

A v čem je tedy háček? Jelikož se jedná o nejdelší volno, které Japonci za celý rok dostanou, mnozí jej využívají pro svoji dovolenou a cestování. Někteří samozřejmě vyráží i do zahraničí, ale většina z nich cestuje po Japonsku. Mnohdy je to příležitost navštívit rodinu či si udělat volno a zajet se někam podívat.

A to znamená jediné: spousta lidí, kam se podíváte. Populární turistická místa jsou napráskaná lidmi, ceny ubytování rychle mizí a často mají mnohem vyšší ceny než po zbytek roku. Vlaky i autobusy jsou natřískané lidmi a je téměř nemožné na poslední chvíli například sehnat místenku. Pokud se tedy v tomto čase chystáte do Japonska, určitě počítejte s velkým množstvím lidí.

Ale má to i své výhody:

  • pokud se zrovna chystáte do Tokia, nezoufejte: většina jeho obyvatel v Golden Weeku Tokio opouští a vydává se na různé výlety. Je to tedy Vaše šance prozkoumat toto hlavní město.
  • festivaly: v této době se v Japonsku koná řada festivalů, na které určitě stojí za to mrknout.
  • outdoorové aktivity: jestli budete mít příležitost, běžte se podívat někam do přírody. Počasí v tomto období je velice příjemné a uvidíte krásně rozkvetlé květy i jarní přírodu. Kvetou například azalky či vistárie.

Pokud Vám tedy vyšla Vaše dovolená na Golden Week, nezoufejte. I tak si Vaši dovolenou můžete pořádně užít. Jen se připravte na hodně lidí. Pevné nervy! 😀

Zdroj: Zooming Japan