Také patříte v těchto dnes mezi ty, kteří nemají to štěstí být někde u vody s pivem nebo jiným osvěžujícím nápojem?
Horka, která prožíváme posledních pár dní, jsou velmi typická i pro japonské léto, kde je kromě vysokých teplot také velká vlhkost.
A tak samozřejmě Japonci přišli na řadu věcí, jak proti těmto horkům alespoň částečně bojovat.
My Vám přinášíme pár zajímavých inspirací.

1.Dejte si teplý nápoj

Japonci tradičně v létě na ochlazení pijí teplý čaj. Zní to pěkně ujetě co? Je ale vědecky prokázáno, že při pití teplých nápojů se naše tělo zahřeje a víc aktivně se snaží samo ochladit. Více se potíme, náš pot se však v horkých dnech rychle odpařuje, což nás nakonec ochladí. Je to vlastně stejné, jako rada dát si v létě fakt pálivé jídlo. Na chvíli je Vám sice neskutečné horko, pak ale přijde úleva a pocit ústupu horka 🙂

2. Zchlaďte se jídlem

V Japonsku existuje spousta pokrmů, které se připravují speciálně v létě, aby Vás ochladili. Jedním z příkladů je tzv. nagaši sómen (v překladu plovoucí/tekoucí nudle sómen). Tyto nudle se pouštějí ve studené vodě a doputují k Vám v bambusových trubkách. Vy je vylovíte hůlkami a můžete si na nich pochutnat. Kromě toho, že se zchladíte, je to také pěkná zábava pro celou rodinu. Nebo si dopřejte kakigóri, nadrcený led ochucený snad všemi příchutěmi, které Vás mohou napadnout. My zkoušeli například jahodový nebo s příchutí matcha se zmrzlinou a je to paráda.

3. Noste s sebou vějíř nebo slunečník

Možná jste si toho mohli všimnout i u nás v ČR. Když vidíte japonské turisty, nezřídka s sebou v létě mají (a hlavně dámy) slunečník, kterým se chrání proti horku i spálení. Nebo si pořiďte alespoň vějíř, ať už ten klasický rozdělávací (japonsky sensu) nebo tradiční japonský zvaný učiwa. Často se Vám v Japonsku v létě stane, že jej dostanete na ulici (patří mezi časté propagační materiály různých firem). V 100 jenových obchodech (jako je Daiso) si také lehce pořídíte malý látkový kapesníček, kterým se případně můžete utřít, když Vám bude moc horko.

4. Pořiďte si fuurin (větrný zvonek)

Na řadě domků v Japonsku narazíte na větrný zvonek (fuurin). Jeho zvuky ve větru Vám připomenou chladný letní větřík a jsou také pěkným dekoračním prvkem.

5. Učimizu

Určitě jste viděli v těchto dnes kropící vůz, který zavlažoval chodníky i silnice. V Japonsku se toto praktikuje už několik století, kdy lidé kolem svých domků polévají chodníky vodou, aby tak zchladili teplotu v ulici o několik stupňů. Zkuste to i Vy doma a uvidíte.

6. Zajděte si do strašidelného domu 🙂

Japonci přišli na velmi zajímavý způsob, jak se v létě zchladit. Věří se,  že pocit strachu dokáže teplotu Vašeho těla zchladit o několik stupňů, a tak jsou tyto Obake jašiki (Strašidelné domy) v létě obzvláště populární. Co myslíte, zabírá to? 😀

A jaké fígly máte v rukávu Vy na tyhle horké letní dny? 🙂

 

 

Zdroje:

9 ways to fight the humid Japanese summers

10 tips to help you survive Japanese summer

How do the Japanese stay cool during summer