Znáte japonskou tradiční hru hanecuki? Vznik této hry se datuje do 14. století (Čína) a v Japonsku se začala rozšiřovat v období Muromači (tedy 14.-16. století). Na první pohled hra vypadá hodně podobně jako badminton, pouze bez sítě. Hráči (dříve především dívky) používali dřevěnou pálku, které se říká hagoita. S ní pinkali do míčku, který v minulosti tvořila bobule mýdlovníků, na které byla nalepena ptačí péra. V minulosti patřila hanecuki mezi velmi populární hry. Kromě zábavy se věřilo, že pohyby při úderu i samotný míček zahání zlé duchy. Proto se stala jednou z tradičních novoročních her, kdy tak rodiče odháněli zlé duchy od svých dětí.

hanecuki

hagoita (©Yasufumi Nishi/©JNTO)

Dnes už samotná hra není tak populární, avšak popularita dřevěné pálky, tedy hagoity, neklesá. Slouží však už spíše jako talisman proti zlým duchům nebo pro dekorační účely. Hagoita je vyráběná ze dřeva a na ní jsou nalepeny různé motivy. Ty jsou nejčastěji vyráběny z látky a vycpány vatou, aby byl výsledný efekt 3D. Tradičními motivy byli například populární herci japonského divadla kabuki. Dnes ale můžeme vidět i hagoity, na kterých je vyobrazen např. Harry Potter, slavná postavička Hello Kitty či spiderman.

 hagoita s motivem Hello Kitty (©Yasufumi Nishi/©JNTO)

Jelikož se hagoita používá od nepaměti k zahnání všeho zlého, slouží jako dárek pro nově narozenou holčiku, které tak dárce přeje zdraví a hodně štěstí do života.

To, že popularita hagoity neklesá, dokládá i trh, který se každoročně v prosinci koná v Tokiu u historicky významného chrámu Sensódži ve čtvrti Asakusa. Každý rok tento trh navštíví kolem 300 000 návštěvníků, kteří si sem přijdou zakoupit svoji hagoitu. K dostání je tu ve více než 50ti stáncích. Liší se také svou velikostí, můžete najít malé, které mají kolem 18 cm, ale také velké až 180 cm. Často se také liší jejich cena, která se od pár jenů může vyšplhat k několika tisícům jenů.

trh u chrámu Sensódži (©Yasufumi Nishi/©JNTO)

Pokud Vás láká zimní Tokio a rádi cestujete na vlastní pěst, doporučujeme náš zájezd To nejlepší z Tokia a okolí -> info ZDE, kde si v rámci svého programu můžete udělat výlet i k chrámu Sensódži a omrknout trh, kde se prodávají hagoity.

Jestli Vás láká pouze Tokio a samotná čtvrť Asakusa s chrámem Sensódži, ale raději byste českého průvodce a zažít letní atmosféru Tokia, doporučujeme náš skupinový zájezd Japonsko pro každého -> info ZDE.

Zdroj:

KCP International
Kids Web Japan
J Crafts

Zdravím všechny čtenáře!

Jsem Ayako a dnes Vám povím něco o mojí oblíbené hře, kterou hraji s kamarádkami hlavně při novoročních oslavách.