Když se řekne Japonsko, mnozí z Vás si kromě dobrého jídla, zajímavé kultury a historie představí jaro a sakury. Tisíce rozkvetlých třešní je jistě nezapomenutelným zážitkem, existuje však ještě jedno – stejně krásné – období v Japonsku a tím je právě podzim. Příroda utichá, mizí nesnesitelné horké letní dny a vše se pomalu halí do krásných podzimních barev. Hlavní symbolikou japonského podzimu se stal javor, jehož rudě zbarvené podzimní listí podtrhuje nádhernou atmosféru japonské přírody.

Japonci mají toto období velmi rádi. Jezdí na výlety a vyhledávají místa, která by nejlépe zachytila krásu podzimu. Pro toto „sledování“ podzimního listí se v Japonsku ustálil výraz momidžigari. Momidži má v japonštině několik významů, např. „podzimní listí“ či „japonský javor“. Gari je odvozenina japonského slovesa karu, tedy „lovit“.

Kdy však nastává ta správná doba vyrazit za tímto pestrobarevným listím do Japonska? Stejně jako u jarních sakur se dělají různé předpovědi, příroda je však mocná a tak se vždy jedná o pouhé odhady. Nicméně víceméně se z nich dá určit, kdy nastává ta nejlepší doba. A stejně jako u sakur se toto období liší pro různé části Japonska. Přikládáme tedy seznam několika míst i s obdobím, které je pro momidžigari nejlepší.

Předpověď je samozřejmě dána odhadem a může se měnit v závislosti na přírodních podmínkách. Nicméně Vám přinášíme seznam pár míst pro inspiraci.

Místo Předpokládaná doba
Hokkaidó konec září – konec října
Tóhoku začátek října – začátek listopadu
Kantó konec října – začátek prosince
Čúbu konec října – začátek prosince
Kansai začátek listopadu – začátek prosince
Čúgoku začátek listopadu – konec listopadu
Šikoku polovina listopadu – začátek prosince
Kjúšu začátek listopadu – konec listopadu
Tokio konec listopadu – začátek prosince
Kjóto polovina listopadu – začátek prosince
Ósaka polovina listopadu – začátek prosince
hora Fudži začátek listopadu – začátek prosince
Nikkó  začátek října – polovina listopadu

Zdroj: Kyuhoshi

Zdravím všechny čtenáře!
Moje jméno je Ayako a dnes se spolu podíváme, ve kterém období nejlépe vyrazit do Japonska na krásně zbarvené listí.