Kdo plánuje cestu do Japonska, tomu by na seznamu neměla rozhodně chybět Takajama. Malebné horské město se nachází v prefektuře Gifu v regionu Hida, proto se také často setkáte s názvem Hida Takajama. Toto městečko si zachovalo kouzelnou atmosféru dávných časů a při procházce budete mít pocit, že jste se vrátili do minulosti.

Takajama se nachází v hornatém regionu a je obklopena velkými, až 3000 m vysokými horami, místní lidé tak byli ode dávna úzce spojeni s přírodou. Již v minulosti byli lidé z regionu Hida velmi zruční pracovníci se dřevem a byli povoláváni i do hlavního města. Za to jim byla odpuštěna i část daňové povinnosti. Věhlas těchto řemeslníků se nesl po celém Japonsku.

Takayama

©Y.Shimizu/©JNTO

Takajama byla založena již v 16. století a od 17. století spadala pod přímou nadvládu šógunátu (vojenská správa, která měla faktickou vládnoucí moc v Japonsku). To znamenalo rozvoj města také po obchodní stránce.

Kromě zručných pracovníků se dřevem a obchodníků byla Takajama také domovem velkého počtu palíren sake. Takajama je známá tím, že se zde vyrábí jedno z nejlepších sake v Japonsku. V době největší slávy (17. století) zde působilo okolo 60 palíren. Výbornou chuť sake ovlivňuje několik faktorů. Jedním z nich je druh rýže, který se v této oblasti pěstuje a k výrobě sake používá. Dále je to horská voda z Japonských Alp, která dodá sake kvalitu. A do třetice je chuť dána samotnými přírodními podmínkami. Hornatý region má za důsledek velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a také mezi jednotlivými ročními obdobími, což je pro výrobu dobrého sake nesmírně důležité.

Výroba sake se dochovala i do současnosti. Dnes se v Takajamě nachází 6 tradičních palíren sake a každá z nich vyrábí výborné sake s osobitou vůní, chutí i barvou.

A právě do jedné z těchto tradičních palíren se můžete podívat i Vy! Návštěva je součástí našeho jarního zájezdu Sakura 2019 s českým průvodcem (více info ZDE >>).  V rámci návštěvy se dozvíte, jak se sake vyrábí, poví Vám vše o historii a dalších zajímavých věcech. Já už se nemůžu dočkat, a co Vy?

 

Zdroje:
Hida Takayama official website
Japan Guide

 

 

 

 

 

Zdravím všechny čtenáře!
Moje jméno je Ayako a pocházím z Japonska.
Pojďte se dnes se mnou podívat do Takajamy, horského městečka, kde se vyrábí jedno z nejlepších sake v Japonsku.