Když se řekne Halloween, většina lidí si vybaví děti v různých maskách, které chodí od domu k domu, koledují a za to dostávají různé sladkosti. Toto tradiční pojetí Halloweenu však nečekejte u nás v Japonsku, tady to děláme trochu jinak. A hned Vám taky řeknu, proč.

Tento svátek nepatří u nás – tedy v Japonsku – ani náhodou k těm tradičním. Dokonce si troufám tvrdit, že ještě na začátku tohoto století řada Japonců ani moc netušila, o co vůbec jde a Halloween se tu slavil možná tak mezi cizinci, kteří zde žijí. Věci se začaly měnit až v novém tisíciletí, a to především zásluhou Disneylandu v Tokiu a Universal Studios v Ósace. Tyto dva velmi populární zábavní parky začaly pořádat Halloweenské oslavy, návštěvníci mohli zhlédnout výzdobu parků v podobě dýní, strašidel či halloweenských cukrovinek a nechyběli samozřejmě zaměstnanci parku oděni do veselých či hrůzostrašných kostýmů.

A co si budeme nalhávat, Halloween měl úspěch, čehož se chytly další společnosti a z tohoto svátku se v Japonsku stala celkem komerční záležitost. Dnes se společnosti předhánější, aby na Halloween vymysleli originální cukrovinky, kostýmy, doplňky do domácností, nápoje a jiné věci. Kromě toho je to také spíše svátek pro dospělé, kteří se oblékají do kostýmů a vyráží do ulic.

Halloween
             Photo by NeONBRAND on Unsplash

4 věci typické pro Halloween v Japonsku

 1. Žádné koledování nečekejte 
  Halloween v Japonsku opravdu není o koledování (trick or treat). Dokonce není ani o dětech. Je to dáno tím, že Halloween se do Japonska dostal v komerční podobě a nemá zakořeněnou tuto tradici. Navíc povaha Japonců „nikoho neotravovat“ a „nezpůsobit nikomu nepříjemnosti“ brání v tom, aby chodili od domu k domu a vyžadovali na někom sladkosti. Ve velkých městech se navíc moc neudržují mezisousedské vztahy, které by toto podpořily.
 2. Lidé v kostýmech a průvody 
  Asi největší charakteristikou japonského Halloweenu jsou lidé v maskách. Největší shromáždění masek najdete ve velkých městech, jako je Tokio, Ósaka atd. V Tokiu je populárním místem Šibuja, kde se každoročně schází velké množství lidí v kostýmech a oslavují. Někdy jsou oslavy tak moc bujaré, že musí zasahovat policie a sjednávat pořádek. Některé průvody se však obejdou bez větších obtíží – např. ve městě Kawasaki, které kromě průvodu připravilo i různé akce pro děti.
 3. Halloweenské party
  Kromě průvodů je typická i další věc – a to Halloweenské party. Řada barů a diskoték v Japonsku pořádá tematické party, kde si můžete dát speciální drinky a dobře se pobavit.
                                                           Photo by yang miao on Unsplash
 4. Halloweenská jídla, drinky a cukrovinky
  A samozřejmě žádný Halloween se neobejde bez tematicky připravených jídel a cukrovinek. A výjimkou nejsou ani Japonci, kteří jsou v tomhle směru opravdu vynalézaví. Můžete si tak dát strašidelně vypadající hamburger nebo lízátko ve tvaru strašidla.

Tak co, také Vás láká vyrazit do ulic v kostýmu a užít si pořádnou Halloweenskou zábavu v japonském stylu? 😀

Zdroj:

Kotaku
Guidable
GuijinPot

Halloween

Uaaaaa! Halloween je tu!
Oslavy, přehlídky a hlavně spousta zábavy.
Chcete vědět, jak se takový Halloween slaví v Japonsku?
Tak se mrkněte na můj nový článek.

Vaše Ayako