Vesnička Širakawa (též Širakawa-gó) se nachází v hornatém regionu Hida. V minulosti byla tato oblast mimo civilizaci, převážně díky své poloze v horách. Především kvůli přírodním podmínkám, vysokým horám a obrovskému množství sněhu byla v minulosti tato vesnička prakticky odříznuta od okolí a neexistovaly zde moc mezivesnické vztahy. To však na druhou stranu dalo vzniknout unikátní kultuře a celkovému životnímu stylu, který místní obyvatelé vedli.

Pro svou jedinečnost se Širakawa v roce 1995 stala součástí světového dědictví UNESCO. Největší zajímavostí jsou původní farmářské domky zvané gaššó-zukuri, některé i více než 250 let staré. Název gaššó-zukuri proto, že střecha do trojúhelníhového tvaru údajně připomíná ruce spjaté k modlitbě. Velkou zajímavostí je, že domky se stavěly bez použití hřebíků. Museli tak být postaveny velice kvalitně, protože v zimě zde napadne 2 – 3 m sněhu (rekord je 4,5 m).

Díky své poloze je Širakawa ideálním jednodenním výletem z nedaleké Takajamy, nebo také z Kanazawy. Z Takajamy cesta trvá cca 1 hodinu, z Kanazawy cca 1,5 hodiny. Vesnička stojí určitě za návštěvu v každém ročním období, na jaře se můžete pokochat rozkvetlými sakurami, v létě se vše pěkně zelená, na podzim na Vás čeká krásně zbarvené listí momidži a v zimě se celá vesnice halí do tlusté sněhové přikrývky.

Řada těchto typických domků dnes slouží jako restaurace, kde si můžete dát něco dobrého k snědku. Vyhlášené je například hovězí (Hida beef), které je jedno z nejlepších z celého regionu. A pokud si budete chtít užít atmosféru se vším všudy, můžete v Širakawě také přespat. Některé z domků byly předělány na ubytování – tzv. minšuku. Můžete tak zažít jedinečnou atmosféru noční Širakawy, kdy jsou domky krásně osvětleny a vytváří až pohádkovou atmosféru.

Pokud Vás Širakawa láká, můžete se do ní vydat například v rámci našeho zájezdu Jókoso! Centrální Japonsko. Anglicky mluvící průvodce Vám povykládá všechny zajímavosti a můžete se na vlastní oči přesvědčit o unikátní atmosféře této vesničky. Více info ZDE >>

Zdroj: Shirakawa Village Official Website

Věděli jste, že Japonsko je domovem mnoha památek, které patří na seznam světového dědictví UNESCO?
Já Vás dnes v novém článku vezmu na jedno z nich. Tak se pěkně usaďte a pěkné čtení.

Vaše Ayako