V oblasti Ise-šima v prefektuře Mie se nachází malý ostrůvek, kterému se říká Mikimotův ostrov perel (jap. Mikimoto šindža šima, anj. Mikimoto Pearl Island). Kokiči Mikimoto, po kterém se dnes ostrov jmenuje, byl první na světě, komu se v roce 1893 poprvé podařilo vypěstovat perly uměle. Mikimoto viděl v perlích velký potenciál a i přes veškeré počáteční těžkosti se mu nakonec podařilo rozjet úspěšnou továrnu na výrobu perel. Sám před císařem prohlásil, že by chtěl, aby všechny ženy na světě byly zkrášleny jeho perlami.

ilustrační foto

V roce 1899 otevřel svůj první obchod v Tokiu ve čtvrti Ginza. Věhlas začal postupně získávat i v zahraničí. Už v období před 2. světovou válkou měl pobočky například v londýnské New Bond Street, na 5th Avenue v New Yorku či v PařížiPlace Vendôme. Dnes je společnost Mikimoto jediným asijským prodejcem luxusních šperků v Place Vendôme. Perly Mikimoto si získaly věhlas po celém světě.

Můžete mrknout na oficiální stránky ZDE>>

Dnes se na ostrově nachází Pamětní hala, kde se dočtete vše o „Králi perel“, jak se Mikimotovi přezdívalo. Kromě toho se zde nachází Muzeum perel či Pearl Plaza, kde si můžete nakoupit různé šperky z perel a jiné předměty. Součástí je také kavárna, kde můžete posedět a vychutnávat si atmosféru celého ostrova.

Další zvláštností na ostrově jsou také pravidelné ukázky japonských potápeček ama. Tyto ženy plnily v minulosti v pěstování perel velmi důležitou úlohu. Sbíraly hotové perly, staraly se o ústřice a měly na starosti jejich přesun do bezpečí, když bylo nebezpečí tajfunu či jiná hrozba. Dnes kvůli moderním technologiím již tyto potápěčky ama nejsou při pěstování perel potřeba, nicméně na ostrově se konají pravidelné ukázky toho, jak tyto ženy pracují. Můžete tak vidět ama potápěčku v jejím tradičním bílém oblečení, ve kterém se potápěly dříve.

Potápěčky ama mají v Japonsku velkou tradici. Zmínky o nich se datují už do 8. století. Jejich úkolem bylo potápět se do moře a sbírat všechny možné mořské plody. Protože se jedná o náročné povolání, byly chovány ve velké úctě. Tradičně se v minulosti ženy potápěly nahé, jen s bederní rouškou. Mikimoto však (hlavně kvůli překvapeným turistům) zavedl bilé oblečení, které je dnes pro ama potápěčku typické. Samozřejmě v dnešní době již většina těchto potápeček používá moderní potápěčské oblečení. Co zůstalo tradičním je, že i v dnešní době tyto potápěčky nevyužívají žádných kyslíkových masek, potápějí se pouze na vlastní nádech (někdy až 2 minuty).

Bohužel s růstem moderního rybářství a kvůli nezájmu mladých Japonek se množství potápěček ama každý rok změnšuje. Dnes jich je jen okolo 2000 a číslo bude i nadále klesat. Také průměrný věk těchto lovkyň se pohybuje okolo 65 let. Těm nejstarším je dokonce kolem 80-90 let. A proč jsou vlastně potápěčky ženy? Říká se, že díky větší vrstvě podkožního tuku vydrží déle v chladných mořských vodách a dokážou zadržet déle dech.

Pokud Vás lákají perly a lovkyně perel ama, můžete je s námi navštívit v rámci zájezdu Jókoso! Centrální Japonsko. Anglicky mluvící průvodce Vás vezme na ostrov, kde se můžete pokochat všemi jeho krásami. Více info ZDE>>

Zdroj:
Mikimoto Pearl Island
Mikimoto History

Také máte rádi krásné šperky jako já?
Pojďte se podívat, kde se zrodily slavné perly Mikimoto!

Vaše Ayako