Věděli jste, že Japonsko se řadí mezi 20 zemí na celém světě, které mají nejvíce památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO? Konkrétně Japonsko jich má 22, z toho 18 kulturních památek a 4 památky přírodní. Nejmladší přírůstek je z roku 2018. Japonsko je tím pádem 12. zemí s největším počtem UNESCO památek. Docela super co? Dostalo se tak třeba i před Řecko nebo Brazílii!

Pokud byste se vydali do Japonska a chtěli tyto památky navštívit, není nic jednoduššího, než sednout na vlak a vydat se na cesty. Nejlepší zpráva totiž je, že téměř ke všem památkám se dá pohodlně dostat vlakem. Spojíte tak dva zážitky – objevování kulturních památek Japonska a jízdu japonskými vlaky – užijete si krásnou japonskou krajinu a navíc vyzkoušíte jízdu šinkansenem. Na cestování vlakem po Japonsku se nejvíc hodí Japan Rail Pass – neomezená časová jízdenka, se kterou můžete vlakem procestovat celou zemi. Platí na vlaky společnosti Japan Railways Company (vč. šinkansenů), místní linky JR autobusů a taky na JR-West Miyajima ferry, která Vás doveze k jedné z památek UNESCO – svatyni Icukušima.

Více o Japan Rail Passu ZDE>>

Dnes Vám nebudu psát o známých památkách UNESCO, jakými jsou hora Fudži, památky v Naře, památky starého Kjóta atd., ale podíváme se spolu na ty méně známé, přesto krásné.

Tipy na některé zajímavé památky UNESCO v Japonsku

Širakami Sanči

Širakami Sanči je pohoří nacházející se v oblasti Tóhoku, v severní části ostrova Honšú. Jádrem tohoto pohoří je bukový prales, poslední svého druhu v Japonsku a nejrozsáhlejší bukový prales ve východní Asii. Díky tomu se v roce 1993 zapsala oblast do přírodních památek UNESCO. Celé pohoří je vyhledávaným místem pro svou krásnou přírodu – vodopády, jezera a horskou turistiku. Konkrétně do části pohoří, která je na seznamu UNESCO, není umožněn vstup turistům. Pokud se tam chcete podívat, musíte si zažádat o speciální povolení. Na různých místech Širakami Sanči však existují návštěvnická centra, ve kterých se můžete dozvědět o celé oblasti.

Historické památky města Hiraizumi

Během období Heian (794-1185) bylo město Hiraizumi vybráno jako sídlo severní odnože rodu Fudžiwarů, který v té době patřil k nejmocnějším v Japonsku. Hiraizumi se tak postupně stávalo kulturně a politicky velmi významným městem Japonska – které dokonce konkurovalo i Kjótu. V roce 1189 však bylo město zničeno při vpádu Minamota Joritoma, pozdějšího vojenského vůdce (šógun) Japonska. Přesto se do dnešní doby dochovala řada velmi významných památek, které byly v minulosti vybudovány, aby reprezentovaly buddhistické učení Čisté země. Město se nachází v oblasti Tóhoku, v severní části ostrova Honšú. Na seznam památek UNESCO se Hiraizumi zapsalo v roce 2011.

„Takkoku no Iwaya“ by Dime Gontar is licensed under CC BY 2.0

Stříbrné doly Iwami Ginzan

Iwami Ginzan jsou hory v prefektuře Šimane (nedaleko Hirošimy), které ukrývají historické stříbrné doly. Těžba stříbra tu začala již v 16. století a trvala okolo 400 let. Rozsáhlé stříbrné doly jsou obklopeny okolní krásnou přírodou, hory skrývají řadu údolí, řek a dalších přírodních krás. Revitalizace těchto stříbrných dolů začala asi před 50 lety a v roce 2007 se oblast zapsala do kulturního dědictví UNESCO. Součástí celé oblasti nejsou jen samotné stříbrné doly, ale také tavírny a rafinérie, dále několik svatyní a chrámů či přístavní města, odkud se stříbrno vyváženo do zahraničí.

©JNTO

Posvátná místa a poutní cesty v pohoří Kii

Tato část Japonska byla do seznamu světového dědictví UNESCO přiřazena v roce 2004. Jedná se o 3 posvátná místa, která spojovala poutní cesty s historickými městy Narou a Kjótem. Těmi místy jsou hora Kója, Jošino a Ómine a Kumano Sanzan. Všechny tři oblasti se nachází v pohoří Kii a jsou obklopeny lesem, horami a divokou přírodou. V každé ze tří oblastí se nachází posvátné svatyně a chrámy, některé sahající až do 9. století. Je to velmi krásná ukázka tradice posvátných hor a poutních cest, která sahá více než 1200 let do minulosti.

©JTA/ ©JNTO

Zdroj: Japan Guide, UNESCO site

Dneska si povíme něco o památkách UNESCO v Japonsku.
Moje země je velmi bohatá na kulturu a historii, takže není vůbec záhadou, že jsme se umístili mezi 20 zemí s největším počtem UNESCO památek na světě.

Vaše Ayako