Japonsko: za památkami UNESCO jednoduše vlakem

/, Turistika/Japonsko: za památkami UNESCO jednoduše vlakem

Věděli jste, že Japonsko se řadí mezi 20 zemí na celém světě, které mají nejvíce památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO? Konkrétně Japonsko jich má 22, z toho 18 kulturních památek a 4 památky přírodní. Nejmladší přírůstek je z roku 2018. Japonsko je tím pádem 12. zemí s největším počtem UNESCO památek. Docela super co? Dostalo se tak třeba i před Řecko nebo Brazílii!

Pokud byste se vydali do Japonska a chtěli tyto památky navštívit, není nic jednoduššího, než sednout na vlak a vydat se na cesty. Nejlepší zpráva totiž je, že téměř ke všem památkám se dá pohodlně dostat vlakem. Spojíte tak dva zážitky – objevování kulturních památek Japonska a jízdu japonskými vlaky – užijete si krásnou japonskou krajinu a navíc vyzkoušíte jízdu šinkansenem. Na cestování vlakem po Japonsku se nejvíc hodí Japan Rail Pass – neomezená časová jízdenka, se kterou můžete vlakem procestovat celou zemi. Platí na vlaky společnosti Japan Railways Company (vč. šinkansenů), místní linky JR autobusů a taky na JR-West Miyajima ferry, která Vás doveze k jedné z památek UNESCO – svatyni Icukušima.

Více o Japan Rail Passu ZDE>>

Dnes Vám nebudu psát o známých památkách UNESCO, jakými jsou hora Fudži, památky v Naře, památky starého Kjóta atd., ale podíváme se spolu na ty méně známé, přesto krásné.

Tipy na některé zajímavé památky UNESCO v Japonsku

Širakami Sanči

Širakami Sanči je pohoří nacházející se v oblasti Tóhoku, v severní části ostrova Honšú. Jádrem tohoto pohoří je bukový prales, poslední svého druhu v Japonsku a nejrozsáhlejší bukový prales ve východní Asii. Díky tomu se v roce 1993 zapsala oblast do přírodních památek UNESCO. Celé pohoří je vyhledávaným místem pro svou krásnou přírodu – vodopády, jezera a horskou turistiku. Konkrétně do části pohoří, která je na seznamu UNESCO, není umožněn vstup turistům. Pokud se tam chcete podívat, musíte si zažádat o speciální povolení. Na různých místech Širakami Sanči však existují návštěvnická centra, ve kterých se můžete dozvědět o celé oblasti.

Historické památky města Hiraizumi

Během období Heian (794-1185) bylo město Hiraizumi vybráno jako sídlo severní odnože rodu Fudžiwarů, který v té době patřil k nejmocnějším v Japonsku. Hiraizumi se tak postupně stávalo kulturně a politicky velmi významným městem Japonska – které dokonce konkurovalo i Kjótu. V roce 1189 však bylo město zničeno při vpádu Minamota Joritoma, pozdějšího vojenského vůdce (šógun) Japonska. Přesto se do dnešní doby dochovala řada velmi významných památek, které byly v minulosti vybudovány, aby reprezentovaly buddhistické učení Čisté země. Město se nachází v oblasti Tóhoku, v severní části ostrova Honšú. Na seznam památek UNESCO se Hiraizumi zapsalo v roce 2011.

„Takkoku no Iwaya“ by Dime Gontar is licensed under CC BY 2.0

Stříbrné doly Iwami Ginzan

Iwami Ginzan jsou hory v prefektuře Šimane (nedaleko Hirošimy), které ukrývají historické stříbrné doly. Těžba stříbra tu začala již v 16. století a trvala okolo 400 let. Rozsáhlé stříbrné doly jsou obklopeny okolní krásnou přírodou, hory skrývají řadu údolí, řek a dalších přírodních krás. Revitalizace těchto stříbrných dolů začala asi před 50 lety a v roce 2007 se oblast zapsala do kulturního dědictví UNESCO. Součástí celé oblasti nejsou jen samotné stříbrné doly, ale také tavírny a rafinérie, dále několik svatyní a chrámů či přístavní města, odkud se stříbrno vyváženo do zahraničí.

©JNTO

Posvátná místa a poutní cesty v pohoří Kii

Tato část Japonska byla do seznamu světového dědictví UNESCO přiřazena v roce 2004. Jedná se o 3 posvátná místa, která spojovala poutní cesty s historickými městy Narou a Kjótem. Těmi místy jsou hora Kója, Jošino a Ómine a Kumano Sanzan. Všechny tři oblasti se nachází v pohoří Kii a jsou obklopeny lesem, horami a divokou přírodou. V každé ze tří oblastí se nachází posvátné svatyně a chrámy, některé sahající až do 9. století. Je to velmi krásná ukázka tradice posvátných hor a poutních cest, která sahá více než 1200 let do minulosti.

©JTA/ ©JNTO

Zdroj: Japan Guide, UNESCO site

Dneska si povíme něco o památkách UNESCO v Japonsku.
Moje země je velmi bohatá na kulturu a historii, takže není vůbec záhadou, že jsme se umístili mezi 20 zemí s největším počtem UNESCO památek na světě.

Vaše Ayako

Související èlánky