„Strawberry Shortcake“ by bittle is licensed under CC BY-ND 2.0

Vánoce jsou za dveřmi! A i když tyto oslavy nejsou v Japonsku tradiční, ze všech koutů země na Vás může dýchnout vánoční atmosféra. Města jsou krásně nazdobena, na mnoha místech se konají vánoční trhy a různé světelné show a instalace si můžete užít doslova na každém rohu. Japonci velmi rádi slaví a berou všechno se vší parádou. Tím však podobnost s těmi našimi Vánocemi končí.

železniční stanice v Kjótu

V Japonsku Vánoce nejsou tak zakořeněny jako u nás, proto mají pro Japonce úplně jiný význam. Říká se, že Vánoce jsou v Japonsku nejromantičtějším dnem celého roku. Nepatří totiž rodinám, ale zamilovaným párům a jsou obdobou našeho sv. Valentýna. Zamilovaní si dávají schůzky, chodí na romantické večeře a dávají si dárečky.

Obdobou našich vánočních oslav jsou v Japonsku oslavy novoroční. Ty jsou největším svátkem roku, kdy se celá rodina schází pohromadě, jedí se typická novoroční jídla, zdobí se domy tradičními ozdobami a hlavně nesmí chybět novoroční návštěva chrámu nebo svatyně.

Ale zpátky k Vánocům 🙂 . Co je opravdu pro japonské Vánoce typické? Je to vánoční dort a KFC. Vánoční jahodový dortík nesmí chybět na žádném vánočním stole. Je to jedna z tradic, kterou dodržují téměř všechny japonské domácnosti. Tou druhou je bezesporu KFC. Objednávky na vánoční KFC začínají asi 6 týdnů dopředu a kdo zaváhá, má smůlu. Buď na něj vůbec nevyjde nebo se bude muset smířit s několikahodinovou frontou, než se na něj dostane. A proč zrovna KFC? V 70. letech byla vytvořena velká předvánoční kampaň, která měla u lidí obrovský úspěch. No a od té doby Vánoce v Japonsku = KFC.

Tak co, chtěli byste taky někdy zažít Váce v japonském stylu? 🙂

Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2019

Vám přeje Ayako 🙂