A je to tu po roce zase – svátek, který polovina národa zbožňuje a ta druhá nenávidí. A víte, jak Svatého Valentýna slaví Japonci?

Možná budete překvapeni, ale v Japonsku na Svátek svatého Valentýna dávají čokoládu pouze ženy mužům. Jojo, čtete správně 😀 . Lepší a dražší čokolády (často také po domácku vyrobené) dávají ženy svým manželům či partnerům. Levnější čokolády se dávají kolegům v práci, kamarádům, nadřízeným a dalším. Někdy se tyto čokolády nazývají giri-čoko, tedy něco jako „čokolády z povinnosti“.

バレンタインチョコレートby akira yamada is licensed under CC BY-SA 2.0

Možná nefér, říkáte si? Tak můžete zůstat v klidu sedět. V Japonsku totiž existuje ještě jeden svátek, který se oslavuje přesně měsíc po 14. únoru. Říká se mu White Day a připadá na 14. března. V tento den se role obrátí a ženy jsou ty, které jsou obdarovány muži – ať už čokoládou, květinami nebo jinými pozornostmi.

White Day vznikl v 70. letech minulého století, kdy majitel malého obchůdku s cukrovinkami Išimura (firma Ishimura Manseido) pročítal jeden dámský magazín. V něm si nějaká dáma stěžovala na nefér oslavy sv. Valentýna. Išimuru tehdy napadlo, že by byl dobrý marketingový tah, kdyby vymyslel den, kdy muži musejí ženám sv. Valentýna oplatit. O tom, kdy by se měl White Day slavit, se tehdy poradil s ženskou částí svého pracovního kolektivu. Išimura tehdy začal vyrábět na tento den marshmallow s bílou čokoládou, proto se tomuto dni původně také říkalo Marshmallow Day.

White Day by Danny Choo is licensed under CC BY-SA 2.0

Postupem času se staly oslavy velice populární a rozšířily se do celého Japonska. Dnes už muži na White Day nedávají pouze bílou čokoládu, ale prakticky cokoliv, co jejich dámy potěší.

Navíc White Day začaly postupně přebírat i jiné asijské země – mezi nimi například Jižní Korea nebo Taiwan.

Zdroj: Forbes

Oslavy a zase ty oslavy. Vždycky se pro ně najde nějaký důvod. Já mám ráda všechny, co oslavujeme doma v Japonsku. Proto bych Vám dneska chtěla povědět něco o japonských oslavách sv. Valentýna.

Hezké čtení přeje Ayako