Pokud cestujete Japonskem pomocí Japan Rail Passu, tak určitě víte, že na většině spojů nejdou udělat dopředu místenky. Je potřeba si je vyřídit fyzicky, a to u přepážky, kde předložíte JR pass a na základě toho dostanete zdarma místenku na konkrétní vlak.

Máme však pro Vás dobrou zprávu. Pokud plánujete návštěvu severní části Japonska – tedy hlavně oblast kolem Tokia, Tóhoku a Hokkaida, můžete si k JR passu vyřídit místenky dopředu, a to ONLINE. Společnost JR East nabízí držitelům JR passu možnost udělat rezervaci místenek prostřednictvím jejich webových stránek ZDE>>. Místenky lze rezervovat pouze na vlaky, které operuje právě JR East.

Místenky lze vyřídit nejdříve měsíc před plánovanou jízdou a je nutné si je dopředu vyzvednout na některém z uvedených míst. Nicméně umožňuje Vám to dopředu si naplánovat trasu a hlavně, budete mít jistotu, že budou ve vlaku ještě volná místa. Doporučujeme místenky udělat alespoň pro větší vzdálenosti, např. Tokio – Hakodate, kde se můžete svést šinkansenem Hayabusa.

Postup vyřízení místenky je velmi jednoduchý. Na webových stránkách JR East vyberete, že jste držitelé Japan Rail Passu. Poté vyběhne úvodní stránka s informacemi ohledně rezervace jízdenek. Dáte „Search routes“.

Vyberete si spoj, který Vám bude vyhovovat.

Poté si vyberete příslušný vlak. Podle ikonek poznáte, zda je ještě ve vlaku volné místo. Ordinary znamená 2. třídu, green 1. třídu. Třídu si vyberete podle toho, jaký typ JR passu jste si pořídili. My jsme na ukázku vybrali Hayabusa 5 s odjezdem 8:20 ráno z Tokia.

V dalším kroku si musíte vybrat, kde si chcete místenky vyzvednout. Pozor, nelze to všude, jsou na to určená místa. Vyberete si ze seznamu. My jsme si vybrali stanici Šindžuku a vyzvednutí jízdenek den předem. Místenky nelze vyzvednout v den odjezdu, nejpozději den předem.

Vyberete si místo podle Vašich preferencí.

Pak už jen souhlasíte s podmínkami a následně si vytvoříte profil, protože místenky lze udělat jen registrovaným uživatelům.

A je to 🙂 Teď můžete vyrazit na své cesty s klidem, protože budete mít zajištěno místo ve vlaku dopředu.

Milí přátelé,

chystáte se v Japonsku cestovat vlakem? Pokud jedete směr Tóhoku a Hokkaidó, využijte možnosti si místenky rezervovat předem. Hlavně na delší cesty budete mít jistotu, že si sednete 🙂

Pěkný prodloužený víkend!

Vaše Ayako