Pokud chcete v Japonsku zažít i atmosféru tradičního venkova, zamiřte do oblasti prefektur Gifu a Tójama. Možná už jste slyšeli o vesničce Širakawa, která je od roku 1995 zapsána jako památka UNESCO díky svým tradičním farmářským domkům. My bychom Vám ale dnes chtěli představit i další, méně známé vesničky, které také stojí za návštěvu – vesničku Suganuma a Ainokura (region Gokajama). Obě jsou spolu s vesnicí Širakawa od roku 1995 součástí památek UNESCO, právě díky domkům gaššó-zukuri.

Tradiční domky gaššó

Tradiční domky postavené ve stylu gaššó se stavěly z dřevěných trámů. Tyto trámy podpíraly doškové střechy, které měly strmý sklon. Tvarem tyto střechy připomínaly ruce spjaté k modlitbě, a právě proto jsou pojmenovány jako gaššó, což v překladu znamená „spojit ruce k modlitbě“. Tento tvar domků je v Japonsku velmi unikátní a ve vesničkách můžeme najít i domky, které mají víc než 250 let a dochovaly se až do současnosti.

 

©Akimasa Yuasa©JNTO

Širakawa

Vesnice Širakawa je nejznámější a také nejlépe dostupná z výše zmíněných. Najdete tu tradiční farmářské domky, některé více než 250 let staré. Řada z nich je dodnes soukromých, ale některé byly přebudovány na restaurace, muzea či ubytování, tzv. minšuku. Do Širakawy navíc byly přesunuty některé domky i z dalších vesniček v okolí, především proto, aby se zabránilo jejich poškození či zničení. Tyto domky tu dnes tvoří skanzen, můžete si je tak v klidu prohlédnout.

 

©Gokayama Tourist Information Center/©JNTO

Ainokura (Gokajama)

Ainokura je nejvíce odlehlou vesničkou v regionu Gokajama. Kvůli tomu zde najdete mnohem méně turistů a celá vesnička si zachovala velmi tradiční charakter. Do dnešní doby se tu zachovala tradiční japonská kultura, která je patrná hlavně v místním folklóru. Najdete zde asi 20 farmářských domků gaššó. Některé z nich jsou soukromé, nicméně najdete tu i restaurace a některé dokonce nabízí možnost přespání. Kromě toho tu můžete navštívit i folklórní muzeum, kde se dozvíte vše o místních tradicích a kultuře.

 

©Gokayama Tourist Information Center/©JNTO

Suganuma

Tato vesnička je nejmenší, najdete tu 9 farmářských domků gaššó. Suganuma je rozdělena na dvě části, které jsou odděleny tunelem – vesnici Suganuma a Gokajama gaššó no sato. Ve vesnici Suganuma, stejně jako v Ainokuře, najdete tradiční farmářské domky, některé předělané na restaurace či ubytování. Také se tam můžete dozvědět více o papíru waši, jehož výroba je pro tento region typická. V části Gokajama gaššó no sato najdete několik farmářských domků, které sem byly přestěhovány pro to, aby nebyly poškozeny nebo zničeny. Dnes v nich nikdo nebydlí, ale slouží například školám, které zde můžou přespat a děti si mohou vyzkoušet tradiční řemesla.

 

Pokud Vás láká návštěva těchto vesniček, můžete se sem podívat v rámci našeho fakultativního výletu 1-denní výlet do vesniček Širakawa a Gokajama (UNESCO). Více o výletu ZDE>>