Minulý týden jsem se vrátila ze své služební cesty z Japonska, kde jsem se, mimo jiné, účastnila několika fakultativních výletů JTB. A to hlavně proto, abych je mohla vyzkoušet na vlastní kůži a předat informace Vám, kteří byste o tyto výlety měli zájem. Mezi naše dva nejpopulárnější výlety patří Nikkó a vodopády Kegon a Fudži & park Hakone. Já jsem měla možnost zúčastnit se obou, ale dnes Vám povím o Nikkó.

Nikkó se nachází severně od Tokia a je branou do Národního parku Nikkó. Nachází se v hornaté oblasti, která byla po staletí posvátným místem šintoismu i buddhismu. Mnoho lidí, kteří se rozhodnou vydat do Nikkó, zde chtějí strávit minimálně 1 noc, což určitě také doporučujeme. Pokud se ale vydáte poznat tuto oblast jen v rámci jedodenního výletu z Tokia, může být doprava po vlastní ose náročnější. Náš výlet je super v tom, že ráno sednete v Tokiu do autobusu a celý den už je o Vás postaráno. Navíc je s Vámi po celou dobu licencovaný anglicky mluvící průvodce, který Vám řekne všechny zajímavosti.

U spousty našich výletů máte na výběr z několika odjezdových míst. My jsme ráno v 8 h odjížděli od hotelu Keio Plaza, který se nachází cca 5 min od stanice Šindžuku. Místo odjezdu nepřehlédnete, na stejném patře, jako je recepce, máme svoji kancelář, u které je ráno sraz. A už nasednete do autobusu a vydáte se směr Nikkó.

První zastávkou po cca 3 hodinové cestě autobusem je svatyně Tóšógu. Jedná se o velký komplex, který je zajímavý hned z několika pohledů. Unikátní je určitě spojení šintoismu a buddhismu, které je patrné na první pohled (v areálu najdete jak buddhistické pagody tak šintoistické brány torii). Nachází se zde také hrobka Tokugawy Iejasua, jedné z předních historických osobností Japonska. Tento vojenský velitel na počátku 17. století sjednotil Japonsko a jeho rod vládl dalších cca 250 let. Tóšógu je dnes na seznamu památek UNESCO i národním pokladem Japonska.

Do areálu jsme vstoupili spolu s paní průvodkyní, která nám řekla mnoho informací o svatyni i dalších věcech. Poté jsme měli ještě 30 min volného času, abychom si celý areál prošli. Já jsem vystoupala 207 schodů k hrobce Tokugawy Iejasua a prohlédla si i další části komplexu. Měli jsme dostatek času na to, aby si každý prošel, co ho zajímalo. Svatyně Tóšógu je známá především svým bohatým zlatým zdobením, které najdete na prakticky všech budovách.

Po prohlídce svatyně Tóšógu jsme se přesunuli autobusem do nedaleké restaurace, kde nás čekal oběd v japonském stylu. Oběd se skládal z různých japonských jídel a věřím, že si tam každý našel, co mu chutná. Měli jsme klasickou polévku miso, tempuru, udon nudle ale i kousek japonského hovězího, kterému se říká wagjú. Kromě toho jsme mohli vyzkoušet specialitu Nikkó – jubu. Juba se tvoří na povrchu sójového mléka při jeho zahřívání (něco jako škraloup, když si sehřejete mléko). Možná to nezní úplně vábně, ale nechutnalo to vůbec špatně. 🙂

Po obědě nás čekala opět cesta autobusem, tentokrát k jezeru Čúzendži. Jelikož se jezero nachází 1269 m.n.m., vedla k němu nahoru klikatá ceta místními horami, což byl sám o sobě zážitek. Jezero ale stálo za to. Krásná příroda, ale hlavně klid a ticho v porovnání s ruchem Tokia. Tady jsme měli cca 15 min na pokochání a focení.

Poslední zastávkou našeho výletu byl vodopád Kegon. Krásný musí být pohled na vodopád hlavně na podzim, kdy se okolní listí zbarví do bohatých podzimních barev, my jsme si ale výhled užili i v únoru. Měli jsme tu čas se pokochat vodopádem, nakoupit suvenýry nebo si připlatit za výtah, který Vás svezl k vyhlídce nacházející se na spodu vodopádu.

V Národním parku Nikkó, když máte štěstí jako my, můžete vidět i volně žijící opice. Tahle byla rychlá a podařilo se jí v obchodě se suvenýry ukrást něco dobrého na zub 😀

Po návštěvě vodopádu nás čekala cesta zpátky autobusem do Tokia, kam jsme přijeli před 19 h. Výlet končí u stanice Šindžuku, takže se velmi snadno dostanete do dalších částí Tokia.

Výlet bych určitě ráda doporučila těm, kteří by chtěli navštívit Nikkó pouze v rámci jednodenního výletu z Tokia. Uvidíte mnoho z krás této oblasti a cesta autobusem je velmi pohodlná. Navíc Vám k ruce po celou dobu bude zkušený průvodce, od kterého se dozvíte vše nejen o Nikkó, ale také další zajímavosti o Japonsku.

Za tým JTB v Praze Martina 🙂