Tato stránka přináší aktuální informace o výskytu koronaviru v Japonsku.

Informace aktualizovány 5.3. ve 12 h.

K 4.3.2020 bylo v Japonsku evidováno podle Světové zdravotnické organizace 284 potvrzených případů novým koronavirem (Covid-19). Ačkoliv se toto číslo na první pohled může zdát velké, představuje v současné chvíli pouze 0,000002 % z celkového počtu obyvatel Japonska. Mnoho z těchto potvrzených případů zahrnuje lidi, kteří byli v Číně nebo přišli do blízkého kontaktu s lidmi z Číny, kteří pocházeli z postižených oblastí. Riziko přenosu je v současné chvíli malé a ti, u kterých byl koronavirus v Japonsku potvrzen, jsou izolováni a pod lékařským dozorem.

Jak to ovlivní moji cestu do Japonska?

V současnosti není cestování z České republiky do Japonska zásadně ovlivněno. 
Japonsko v současnosti přijímá přísná preventivní opatření, která mají zabránit šíření tohoto viru. Pro jistotu se uzavřeli základní školy v celém Japonsku a dočasně se uzavírají místa s větší koncentrací lidí (muzea, zábavní parky atd.). Je pravda, že Japonci nosí roušky, nicméně toto není jen v důsledku nového koronaviru. Nošení roušek je v Japonsku velmi zažitá zvyklost. Japonci ji nosí vždy, když mají rýmu a jsou nachlazení a dokonce i v případě senné rýmy, která kvůli teplému počasí letos přišla do Japonska dříve než obvykle. Proto, i když tyto masky v zásadě nemají žádný vliv na boj s koronavirem, jsou nyní v Japonsku vyprodány a téměř všichni Japonci je nyní nosí. V rámci těchto bezpečnostních a preventivních opatření se také můžete setkat se zdravotními kontrolami na letišti, v přístavech či některých železničních stanicích.

Naše doporučení

Pokud plánujete cestu do Japonska, doporučujeme dbát zvýšené hygieny tak, jak byste to dělali i v případě jiných nemocí (např. u klasické chřipky).

  • často a dostatečně si myjte ruce, nejlépe gely či jinými prostředky na bázi alkoholu
  • pokud přijdete do kontaktu s někým, kdo kašle nebo se u něj projevují jiné příznaky chřipky či nachlazení, udržujte vzdálenost minimálně 1 metr
  • nedotýkejte se svého obličeje, pokud si předem neumyjete ruce
  • pokud kašlete nebo kýcháte, nikdy ne do rukou, použijte loket, rameno či jednorázový kapesník, které hned poté vyhodíte
  • pokud se u Vás projevují příznaky, kontaktujte lékařské zařízení
  • vyhýbejte se kontaktům se zvířaty

Aktuální informace pro občany ČR

Neustále sledujeme aktuální informace z důvěryhodných zdrojů (viz odkazy níže). V současné době Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nevydalo žádné varování ohledně cestování do Japonska pro občany České republiky. Vzhledem k těmto skutečnostem je případné zrušení Vaší cesty do Japonska dobrovolné a tudíž se na Vás vztahují standardní storno podmínky dle našich Všeobecných obchodních podmínek.

Doporučené odkazy pro sledování aktuální situace

Ministerstvo zahraničních věcí: aktuální doporučení a varování
World Health Organization: coronavirus
World Health Organization: advice for public
Japan National Tourism Organization

Dobré je sledovat stránky JNTO (Japan National Tourism Organization), kde je aktuální přehled všech míst, která jsou dočasně uzavřena. Ale hlavně tam najdete důležité kontakty v případě, že byste měli během Vaší cesty v Japonsku nějaké obtíže.