To vždy záleží na tom, jak moc plánujete av jakém intervalu využívat v Japonsku železniční síť.
Pokud například plánujete pouze jednu cestu z Tokia do Kjóta a zpět, 7 denní Japan Rail Pass se moc nevyplatí. Ale jestli plánujete více cest, například Tokio – Kjóto – Ósaka – Hirošima – Tokio, a to během 7 dní, tak se Japan Rail Pass již vyplatí.

Pro získání přehledu o tom, zda se Vám JR pass vyplatí, doporučujeme navštívit stránku www.hyperdia.com. Zde se nachází odjezdy vlaků spolu s cenou a časem jízdy, tzn. že si dokážete spočítat, jestli se Vám při Vašich cestách JR pass vyplatí či nikoliv.

Pokud máte japonský cestovní pas, máte nárok na Japan Rail Pass pouze v jednom případě. Musíte předložit, že více jak 10 let žijete v jiné zemi než Japonsko. K tomu poslouží například potvrzení z Japonského velvyslanectví. Spolu s tímto potvrzením poté příjdete k nám a my Vám vystavíme JR pass.

平成29年6月1日以降の引換証発売からの新たなご利用資格。
日本国の旅券及び「在留期間が連続して 10 年以上であることを確認できる書類で、在外公館で取得したもの等」を有する方
※ 日本国外での引換証のお買い求め及び日本国内でのパスへの引換の際に、旅券及び確認書類の提示が必要です。
※ 旅券のコピーでは、引換証のお買い求め及びパスへの引換はできません。
※ 確認書類で連続して 10 年以上の在留期間が確認できない場合は、引換証のお買い求め及びパスへの引換はできません。

K tomu, abyste v Japonsku získali Japan Rail Pass, potřebujete předložit Váš Exchange Order vystavený naší kanceláří. Je nutné mít s sebou ORIGINÁL, tzn. že pokud si svůj Exchange Order zapomenete, bohužel Vám nebude moci být Japan Rail Pass vyměněn. Proto si, prosím, pečlivě před odletem zkontrolujte, zda svůj Exchange Order máte.

Věk u dítěte se počítá v den vystavení Exchange Order, nikoli při jeho výměně v Japonsku. To znamená, že pokud v den vystavení Exchange Order v naší kanceláři má dítě 11 let, může mít dětský Japan Rail Pass (i když v Japonsku již dítěti bude 12 let).

Pokud si zakoupíte tzv. “Green” Japan Rail Pass, musíte si vždy rezervovat sedadlo, jelikož vozy označeny jako “Green” nemají volná sedadla (na která není potřeba rezervace).

Pokud si zakoupíte tzv. “Ordinary”, neboli základní Japan Rail Pass, můžete si vybrat, jestli si své místo ve specifickém voze chcete rezervovat či jet ve vagonu, kde se sedadla rezervovat nemusí. Doporučuje se však dělat si rezervace sedadla během velmi rušných období (cca 28. prosince – 6. ledna, 27. dubna – 6. května během tzv. Golden Weeku a 11.-20. srpna během období Obonu).

Bohužel si nemůžete dělat rezervace před příjezdem do Japonska a získáním Japan Rail Passu. Po jeho obdržení si okamžitě můžete udělat rezervaci sedadla.

Pokud se rozhodnete svůj Exchange Order z nějakých důvodů nevyužít, můžete jej do 1 roku od vystavení vrátit. Storno poplatek činí 1300 Kč za každý vrácený voucher.

! Pozor, vrátit lze jen Exchange Order, nikoli samotný Japan Rail Pass !

Japan Rail Pass lze využít na všechny vlaky společnosti JR (Japan Railways), včetně šinkansenů (výjimku tvoří šinkanseny typu NOZOMI a MIZUHO, na které pas neplatí. Pokud chcete využít tyto vlaky, musíte si koupit jízdenku zvlášť). Dále platí na místní linky JR autobusů (pozor, neplatí na dálkové autobusy) a na lodní dopravu na ostrov Mijadžima.

U regionálních Japan Rail Passů se platnost použití liší, prosím, podívejte se na našich stránkách na jednotlivé typy regionálních pasů.

Pro získání Japan Rail Passu v Japonsku je potřeba, abyste ve svém cestovním pase měli razítko “Temporary visitor”, tzn. za účelem krátkodobého turistického pobytu. Pokud budete mít v cestovním pase něco jiného (například student, pracovní pobyt), Japan Rail Pass Vám nebude vyměněn.

To záleží na tom, jaký status je mu udělen v cestovním pase. Pokud tam má razítko “Temporary visitor”, které se uděluje krátkodobým pobytům, pak má na JR pass nárok. Pokud dotyčný vstoupil do Japonska pod jiným statutem, než je tento, nemá na JR pass nárok.

Ano, tak dlouho, pokud osoba splňuje podmínky pro získání Japan Rail Passu. Pro vystavení nám stačí pouze jméno osoby tak, jak jej má uvedeno v cestovním pase.

Pokud cestujete na Japan Rail Pass, nepoužívejte prosím, automatické brány pro vstup na nástupiště a do vlaku. Ukažte vždy, prosím, svůj Japan Rail Pass, ke kontrole nádražnímu zřízenci. Ti Vás poté pustí na nástupiště.

Všechny trasy, odjezdy i ceny vlaků lze nalézt na této webové adrese: hyperdia.com

Exchange Order má platnost 3 měsíce od vystavení. Během těchto 3 měsíců si musíte svůj Exchange Order po příletu do Japonska vyměnit za Japan Rail Pass. Pokud to do 3 měsíců nestihnete, Exchange Order Vám propadne a nebude moct být vyměněn za JR pass.

Šinkanseny a také většina expresů mají tzv. “Green” třídu (1. třída) a dále také sedadla, kde je a kde není nutná rezervace místa. Pokud si nechcete rezervovat sedadlo, stačí Váš Japan Rail Pass ukázat nádražnímu zřízenci.

Pokud si chcete udělat rezervaci sedadla, navštivte jakékoliv Travel Service Center nebo kancelář pro prodej jízdenek, která je označena jako “Midori no madoguchi”. Tyto kanceláře se nacházejí v JR stanicích.

Rezervace sedadla je v ceně Japan Rail Passu, tzn. že za ni neplatíte nic navíc. Rezervaci sedadla je možné provést až po Vašem příletu do Japonska a po obdržení JR passu.

 1. Naplánujte si svůj výlet
  Toto Vám pomůže rozhodnout se, zda vůbec JR pass potřebujete a pokud ano, kterou variantu.
 2. Kupte si Exchange Order
  Buď přímo na našich webových stránkách nebo osobně v naší kanceláři. Zakoupený voucher je chráněn digitálním vodoznakem a proto jej nikdy nelze odeslat emailem.
 3. Vezměte si svůj Exchange Order do Japonska a tam vyměňte za Japan Rail Pass
  Předložte svůj Exchange Order spolu s cestovním pasem v příslušné kanceláři a nechte si jej vyměnit za Japan Rail Pass.
  Buď jej můžete začít používat dnem výměny, nebo si můžete stanovit konkrétní datum, od kterého chcete JR pass využívat. Datum prvního použití musí být maximálně do 1 měsíce od jeho výměny.
 4. Můžete svůj JR pass začít používat

Platnost Japan Rail Passu se počítá na dny, ne hodiny. To znamená, že pokud budete mít 7 denní JR pass a začnete jej používat například 1. října (v jakoukoliv hodinu), 1. října se bude počítat jako první den platnosti. JR pass tedy v tomto případě budete moci využít do půlnoci sedmého dne, v tomto případě do 7. října.

Pokud poslední den platnosti začnete svou jízdu před půlnocí, ale konec jízdy je až po půlnoci, můžete jízdu dokončit.

V tomto případě nám musíte nevyužitý voucher v originále  doručit zpět. Stornujeme jej a vystavíme nový.  Servisní poplatek je v tomto případě 1300,-Kč