Dopravní služby poskytované v rámci Japan Rail Pass

JRP je platný pro železnice, autobusy a trajekty v níže uvedeném rozsahu:

Železnice: Všechny spoje JR Group – šinkanseny (vyjma rezervovaných i nerezervovaných sedadel vlaků NOZOMI, MIZUHO), limitované express spoje, express spoje, zrychlené a místní spoje. (s některými výjimkami)

Autobusy: Autobusové linky JR – Místní spoje JR Hokkaido Bus, JR Bus Tohoku, JR Bus Kanto, JR Tokai Bus, West Japan JR Bus, Chugoku JR Bus, JR Shikoku Bus Company a JR Kyushu Bus.  *JRP se nevztahuje na dálniční autobusové linky.

Trajekty: Zahrnuje pouze trajekt JR Miyajima. (JR Hakata-Pusan/Korea není v JRP zahrnut)

Důležité poznámky:
 JRP není platný pro rezervovaná i nerezervovaná místa vlaků NOZOMI a MIZUHO. Pokud chcete použít tyto spoje, musíte zaplatit cenu dopravného a příplatek za limitovaný expres spoj, v případě použití Zeleného vagonu také příslušný příplatek za tuto třídu.

OBYČEJNÝ NEBO ZELENÝ JRP

Zákazníci se často ptají, jaký je rozdíl mezi obyčejným a zeleným JRP. Zde jsou některé základní rozdíly:
  1. Rezervovaná sedadla (místenky) jsou k dispozici na všech dálkových vlacích. Zelené vagony jsou pouze na rezervaci, zatímco Obyčejné vagóny jsou s i bez rezervace. S JRP máte v příslušné třídě nárok na rezervaci místa bez jakéhokoliv příplatku.
  2. Zelené vagony nabízí širší sedadla, více místa pro nohy a více zavazadlového prostoru, ale rozdíl v komfortu není tak extrémní jako u letadel. Zelené vozy také mohou mít některé zvláštní výhody jako čaj nebo horký vlhký ručník, nejsou zde ale žádná zvláštní servírovaná jídla. Obecně lze říci, že pasažéři, kteří si objednají Obyčejný vůz se budou cítit komfortně.
  3. Pokud byste si chtěli na některé speciální linky zvýšit kategorii z Obyčejného na Zelený vůz, musíte si nejen zaplatit rozdíl, ale také Expressní příplatek, který je tak učitým druhem pokuty. Takové zvýšení kategorie nedoporučujeme.
  4. Některé vlaky jako Railstar mezi Ósakou a Hakatou nebo šinkansen Kjúšú nabízí pouze Obyčejné vozy, které však nabízí větší prostor, než ostatní.

Použitelnost Japan Rail Passu

Vlaky
Cestovní třída
Zelený
Obyčejný
Vlaky “NOZOMI” a “MIZUHO” na tratích šinkansenů Tókaidó, Sanjó and Kjúšú (Pozn. 1)
Zelený vůz
NE
NE
Obyčejný vůz
NE
NE
Vlaky “HIKARI,” “SAKURA,” “KODAMA” a “TSUBAME” na tratích šinkansenu Tókaidó, Sanjó a Kjúšú. Dále vlaky na tratích šinkansenu Tóhoku, Jamagata, Akita, Nagano a Džóecu. Gran třída(4)
příplatek
příplatek
Zelený vůz
ANO(2)

příplatek

Obyčejný vůz
ANO
ANO
Ordinary private Compartment
příplatek
příplatek
Limitované expresy a obyčejné expresy
Zelený vůz
ANO(3)
příplatek
Obyčejný vůz
ANO
ANO
Zelený soukromý oddíl
příplatek
příplatek
Obyčejný soukromý oddíl
příplatek
příplatek
Lůžkový vůz
příplatek
příplatek
Místní vlakové linky a rychlíky
Zelený vůz
ANO
příplatek
Obyčejný vůz
ANO
ANO
Poznámky:

(1) Japan Rail Pass neplatí na šinkanseny typu NOZOMI a MIZUHO
(2) V téměř všech vlacích HIKARI a KODAMA na linkách Sanjó (Šin Ósaka – Hakata) nejsou Zelené vozy. Zelené vozy také občas nebývají v některých vlacích SAKURA a TSUBAME na lince Kjúšú šinkansen (vlaky série 800)
(3) Pokud chcete použít vlak DX Green (společnost JR Kyushu), musíte navíc zaplatit poplatek za limitovaný expres.
(4) Pokud použijete Gran třídu (GranClass), Japan Rail Pass pokrývá pouze základní lístek (jak pro Zelený tak Obyčejný vůz) a musíte si připlatit za limitovaný expres.
  • Soukromé oddíly jsou dostupné v některých vlacích HIKARI, na lince Sanjó šinkansen.
  • Zelené soukromé oddíly existují v určitých limitovaných expresech, například Super-view Odoriko.
  • Použití vlaku Home Liner či dalších, které mají v sobě název Liner vyžaduje zaplacení dalšího poplatku.