TELEFONNÍ HOVORY

Telefonní budky jsou téměř všude, ale jejich ovládání není snadné. Pokud budete chtít telefonovat do České republiky, musíte nalézt šedé telefonní budky s nápisem „International“ (mezinárodní). Můžete si zakoupit telefonní karty a po malé praktické zkoušce můžete telefonovat domů. Volání z telefonních budek je mnohem levnější, než telefonování z hotelu. V současné době je pouze několik málo mobilních telefonů, které mohou být používány v Japonsku.

DORUČOVÁNÍ ZAVAZADEL

Pokud chcete cestovat bez velkých zavazadel, lze v Japonsku využít expresní službu přepravy zavazadel. Tzv. takkjúbin (nebo takuhaibin) lze využít všude po Japonsku. Vyžádat lze na recepci v hotelu, poplatek se pohybuje okolo 500 Kč za 1 velké zavazadlo. Zavazadla si můžete nechat zaslat hotel -> hotel, letiště -> hotel, hotel -> letiště a doručení je většinou do druhého dne.

RESTAURACE

Ve výkladních skříních restaurací můžete často vidět velmi zdařilé plastické modely nabízených jídel. Je to velmi užitečné, zvláště pokud neznáte jejich názvy. Stačí pouze ukázat na plastický model jídla, které si chcete objednat. Suši je mnohem levnější než v Evropě. Nejlevnějším místem, kde si ho můžete objednat jsou restaurace typu kaitenzuši. kde sedí všichni vedle sebe za barem, na kterém se pohybuje pás se suši. Platí se za množství odebraných talířků.

SPROPITNÉ

V Japonsku se spropitné zásadně nedává. Pokud chcete zaplatit, nečeká se na vrchního číšníka, ale platí se u pokladny při odchodu.

OTEVÍRACÍ DOBA

Obvyklá otevírací doba v obchodech je od 10:00 do 19:00 hod., ale některé mají otevřeno i do 20:00 hod. a déle. Většina obchodních center má některý pracovní den zavřeno a zase jsou naopak otevřeny během sobot a nedělí. Banky jsou otevřeny od 09:00 do 15:00 hod. od pondělí do pátku. Pošty jsou otevřeny od 09:00 do 17:00 hod. v pracovní dny a od 09:00 do 12:00 hod. v sobotu. Po celém Japonsku můžete nalézt také obchody, které mají otevřeno po celých 24 hodin (7-11, Lawson, Family Mart a AMPM). Tyto obchody mají velmi široký sortiment rychlého občerstvení, cukrovin, magazínů apod. V nich si také můžete zakoupit proslulý výborný snack Onigiri (rýžové koule zabalené v mořské řase), které určitě musíte ochutnat.

OBLEČENÍ

Jako turista můžete mít na sobě pohodlné, neformální oblečení.

PLACENÍ

Platební karty nejsou akceptovány všude. Japonsko je stále zemí, kde se zvláště v malých obchodech a restauracích platí pouze hotovostí. Turistům je doporučeno mít u sebe dostatek hotovosti a kartu mít pouze jako zálohu. Hodně bankomatů neakceptuje zahraniční kreditní karty, vyjma bankomatů Citibank, které ale můžete nalézt ve všech velkých městech. Nejpopulárnějšími kreditními kartami jsou Visa a MasterCard. Novinkou jsou bankomaty na poštách.

VODA 

Voda z kohoutků může být použita jako pitná, avšak je relativně hodně chlórovaná. K pití doporučujeme minerální vodu v lahvích.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

V Japonsku je elektrické napětí 100V a 50 hertzů na východě resp. 60 hertzů na západě země. Elektrické spotřebiče, které lze nastavit na 110V můžete používat, pokud máte adaptér. Mějte na paměti rozdílné elektrické napětí, pokud chcete jako suvenýr kupovat elektroniku. V Japonsku je také jiný typ zásuvek, takže určitě budete potřebovat adaptér. Pokud si jej zapomenete koupit v ČR, dá se pořídit na letišti či v každém větším elektru.

PODNEBÍ

Léto může být v Japonsku velmi horké, obecně je však mírné a příjemné. V zimních měsících bývá velmi jasno a teploty se většinou pohybují kolem 0 stupňů. V červnu a červenci často prší a je to také období tajfunů. Absolutně nejlepším obdobím pro návštěvu Japonska je podzim a to od října do prosince.

TAXI

Řidiči taxi v Japonsku umí anglicky jen zřídka, ale jsou spolehliví a ochotní. V Japonsku se řídí na levé straně, a proto do taxi nasedáte také zleva. Řidič Vám automaticky otevře dveře. V Japonsku je taxi podstatně dražší než u nás, doporučujeme tedy, kde to jde, využívat MHD a vlaky.

ODLET Z JAPONSKA

K odbavení na let z Japonska zpět do České republiky se musíte dostavit alespoň dvě hodiny před odletem.

Místní jména: Nihon or Nippon

Hlavní město: Tokio

Počet obyvatelstva: 127 milionů

Největší města/počet obyvatel :

Tokio / 12 mil.
Jokohama / 3,4 mil.
Ósaka / 2,6 mil.
Nagoja / 2,2 mil.
Sapporo / 1,8 mil.
Kóbe / 1,5 mil.
Fukuoka / 1,3 mil.
Sendai / 1,0 mil.

Geografie: Japonsko se skládá z více než 6800 ostrovů a obloukem ze severu na jih měří vice než 3800 km. Největšími ostrovy jsou Honšú a Hokkaidó na severu a Šikoku s Kjúšu na jihu země.

Podnebí: Japonsko má mírné klima s výjimkou ostrova Okinawa, který má tropické klima a ostrova Kjúšu, který má subtropické klima. Ostrov Hokkaidó má naproti tomu klimatické podmínky srovnatelné se Skandinávií.

Státní zřízení: Japonsko má parlamentní demokracii s císařem Naruhitem. Státní moc je rozdělena mezi politické strany v dvoukomorovém parlamentu.

Měna: Japonský Jen (JPY)

Časová zóna: Japonsko má časovou zónu GMT + 9

Rozloha: 377.835 km²

Oficiální jazyk: japonština

Nejvyšší hora: 3.776 m (Hora Fudži)

Volací kód země: +81

Elektrické napětí: V Japonsku se používá pouze 100 V, s 50 Hertzi na východě Japonska a 60 Hertzi na západě Japonska.