Praktické informace

/Praktické informace
Praktické informace2018-10-31T15:51:41+00:00

TELEFONNÍ HOVORY

Telefonní budky jsou téměř všude, ale jejich ovládání není snadné. Pokud budete chtít telefonovat do České republiky, musíte nalézt šedé telefonní budky s nápisem „International“ (mezinárodní). Můžete si zakoupit telefonní karty a po malé praktické zkoušce můžete telefonovat domů. Volání z telefonních budek je mnohem levnější, než telefonování z hotelu. V současné době je pouze několik málo mobilních telefonů, které mohou být používány v Japonsku.

DORUČOVÁNÍ ZAVAZADEL

Těžká zavazadla mohou být doručena expressní službou; v Japonsku je to snadné a levné. Stačí navštívit nejbližší vhodnou provozovnu a požádat o Takuhaibin, nebo požádat o pomoc v hotelu. Doručení obvykle trvá 1 až 2 dny a stojí 15 EUR za zavazadlo.

RESTAURACE

Ve výkladních skříních restaurací můžete často vidět velmi zdařilé plastické modely nabízených jídel. Je to velmi užitečné, zvláště pokud neznáte jejich názvy. Stačí pouze ukázat na plastický model jídla, které si chcete objednat. Sushi je mnohem levnější než v Evropě. Nejlevnějším místem, kde si ho můžete objednat jsou „sushi pohyblivé pásy“ v restauracích, kde sedí všichni vedle sebe za barem, na kterém se pás pohybuje. Platí se za množství odebraných talířků.

SPROPITNÉ

V Japonsku se spropitné zásadně nedává. Pokud chcete zaplatit nečeká se na vrchního číšníka, ale platí se u pokladny při odchodu.

OTEVÍRACÍ DOBA

Obvyklá otevírací doba v obchodech je od 10:00 do 19:00 hod., ale některé mají otevřeno i do 20:00 hod. a déle. Většina obchodních center má některý pracovní den zavřeno a zase jsou naopak otevřeny během sobot a nedělí. Banky jsou otevřeny od 09:00 do 15:00 hod. od pondělí do pátku. Pošty jsou otevřeny od 09:00 do 17:00 hod. v pracovní dny a od 09:00 do 12:00 hod. v sobotu. Po celém Japonsku můžete nalézt také obchody, které mají otevřeno po celých 24 hodin (7-11, Lawson, Family Mart a AMPM). Tyto obchody mají velmi široký sortiment rychlého občerstvení, cukrovin, magazínů apod. V nich si také můžete zakoupit proslulý výborný snack Onigiri (rýžové koule zabalené v mořské řase), které určitě musíte ochutnat.

OBLEČENÍ

Pokud se jedná o pracovní oblečení úředníků a obchodníků, je vyžadován tmavý oblek u mužů a konzervativní kostým u žen. Jako turista můžete mít na sobě pohodlné, neformální oblečení.

PLACENÍ

Kreditní karty nejsou akceptovány všude. Japonsko je stále zemí, kde se zvláště v malých obchodech a restauracích platí pouze hotovostí. Turistům je doporučeno mít u sebe dostatek hotovosti a kreditní kartu mít pouze jako zálohu. Hodně bankomatů neakceptuje zahraniční kreditní karty, vyjma bankomatů Citibank, které ale můžete nalézt ve všech velkých městech. Nejpopulárnějšími kreditními kartami jsou Visa a MasterCard. Novinkou jsou bankomaty na poštách.

VODA 

Voda z kohoutků může být použita jako pitná, avšak je relativně hodně chlórovaná. K pití doporučujeme minerální vodu v lahvích.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

V Japonsku je elektrické napětí 100V a 50 hertzů na východě resp. 60 hertzů na západě země. Elektrické spotřebiče, které lze nastavit na 110V můžete používat, pokud máte adaptér. Mějte na paměti rozdílné elektrické napětí, pokud chcete jako suvenýr kupovat elektroniku.

PODNEBÍ

Léto může být v Japonsku velmi horké, obecně je však mírné a příjemné. V zimních měsících bývá velmi jasno a teploty se většinou pohybují kolem 0 stupňů. V červnu a červenci často prší a je to také období tajfunů. Absolutně nejlepším obdobím pro návštěvu Japonska je podzim a to od října do prosince.

TAXI

Řidiči taxi v Japonsku umí anglicky jen zřídka, ale jsou spolehliví a ochotní. V Japonsku se řídí na levé straně, a proto do taxi nasedáte také zleva. Řidič Vám automaticky otevře dveře. Taxi v České republice je ve srovnání s Japonskem levnější, ale pokud Vás cestuje více, vyplatí se pronajmout si auto s řidičem na celý den

ODLET Z JAPONSKA

K odbavení na let z Japonska zpět do České republiky se musíte dostavit alespoň dvě hodiny před odletem.

Místní jména: Japan, Nihon or Nippon

Hlavní město: Tokio

Počet obyvatelstva: Celkem 127 miliónů.

Největší města/počet obyvatel :

Tokio / 12 mil.
Jokohama / 3,4 mil.
Ósaka / 2,6 mil.
Nagoja / 2,2 mil.
Sapporo / 1,8 mil.
Kóbe / 1,5 mil.
Fukuoka / 1,3 mil.
Sendaj / 1,0 mil.

Geografie: Japonsko se skládá z více než 6800 ostrovů a obloukem ze severu na jih měří vice než 3800 km. Největšími ostrovy jsou Honšú a Hokkaido na severu a Šikoku  s Kjúšu na jihu země.

Podnebí: Japonsko má mírné klima s výjimkou ostrova Okinawa, který má tropické klima a ostrova Kjúšu, který má subtropické klima. Ostrov Hokkaido má naproti tomu klimatické podmínky srovnatelné se Skandinávií.

Státní zřízení: Japonsko má parlamentní demokracii s císařem Akihitem. Státní moc je rozdělena mezi politické strany v dvoukomorovém parlamentu.

Měna: Japonský Jen (JPY)

Časová zóna: Japonsko má časovou zónu GMT + 9

Rozloha: 377.835 km²

Oficiální jazyk: Japonština

Nejvyšší hora: 3.776 m (Hora Fudži)

Volací kód země: +81

Elektrické napětí: V Japonsku se používá pouze 100 V, s 50 Hertzi na východě Japonska a 60 Hertzi na západě Japonska.