Ubytování v Japonsku

Hotely
Hotely představují v Japonsku klasický styl ubytování západního typu. Přesto i zde jsou často k dispozici, jak restaurace s mezinárodní kuchyní, tak i typicky japonské restaurace. V řadě hotelů je na pokoji k dispozici tradiční japonské kimono (jukata), a v určitých oblastech mohou návštěvníci vyzkoušet i mezi Japonci tolik oblíbené lázně zvané onsen.

Rjókany

Rjókany jsou nejtypičtějším japonským ubytováním. Tyto tradiční japonské hotely jsou umístěny zejména v oblastech horkých pramenů a každý rjókan má své vlastní lázně. Hotely nejsou tak velké jako hotely mezinárodního stylu a jsou postaveny v japonském stylu: dřevěné a papírové posuvné dvěře, rohože na podlaze, velmi skromný nábytek na pokoji, sestávající se z nízkého stolku uprostřed místnosti a polštářemi na zemi k sezení. Spí se na japonských matracích (zvaných futon) a musí se zde dodržovat určitá pravidla.

Minšuku

Minšuku jsou vlastně obdobou našich rodinných penzionů v japonském provedení. Platí zde stejná pravidla jako v rjókanech (viz Etiketa v rjókanech a minšuku). Zatímco rjókany jsou často i velmi luxusní a drahé, minšuku je levnější typ ubytování. To vše zdaleka nesnižuje kvalitu poskytovaných služeb – součástí ubytování je často polopenze, s vynikající japonskou kuchyní, řada minšuku má své vlastní lázně, vše je čisté a pečlivě udržované.